Residential Photoelectric Smoke Detector SG-01-SK ZigBee
SG-01-SK ZigBee Residential Photoelectric Smoke Detector
The SG-01-SK smoke detector is susceptible to the threat of fire smoke offering reliable protection for all domestic environments.
Whenever the smoke has reached alert level, the unit starts to flash alarm, sound alarm, and wirelessly signals to control center for real-time rescue action.
1. Stylish design with pearl-white color
2. Wireless connectivity via ZigBee global wireless standard
3. Human voice alert with decibel siren & flashing LED
4. Automatic malfunction detection
5. Easy installation
| Detecting Substance | Fire smoke particles |
| Detecting technology | Photoelectric detection |
| Sensitivity | Compliant to local government law in fire and safety |
| Power Supply | 3V DC battery (CR123A) |
| Sound of Alarm | 80 dB and above with human voice alarm indication |
| RF Communication | Wireless ZigBee |
| RF Protocol | ZigBee Standard Home Automation Profile |
| RF Band | 2.40 ~ 2.48 GHz |
| RF Check Alive | Every 30 seconds (Adjustable) |
| RF Transmit Distance | 50 Meters (Open space) |
| Ambient Temperature | 0 ~ +50 °C / +32 ~ +122 °F |
| Material | UL 94_V0 fire protection material |
| Dimensions | (D)100 mm X (H) 40 mm (including fixture) |
| Weight | 117 g (with battery); battery: 15.6 g |
| Color | White |
| Light Indication | LED: Power on, Test, Standby/Normal, Alarm, Malfunction |
| Effective Alert Area | Room Height: < 4 m - 150 sqm Room Height: 4~20 m - 75 sqm |
1 Year Warranty. Original Made in Taiwan
R&R GROUP INTERNATIONAL
Taipei Taiwan, Hong Kong, Dubai UAE
/wireless-sensors
Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
Fire Smoke SensorNegotiableMOQ: 2400 Pieces
-
CO DetectorNegotiableMOQ: 1 Piece
-
2015 High Quality Cheap Electronics Fire Alarm SirenUS$ 0.1 - 10MOQ: 5000 Pieces
-
2012 Newest Smoke Alarm/Detector/SensorUS$ 0.1 - 0.2MOQ: 200 Pieces
-
Fire Detection & SuppressionNegotiableMOQ: 1
-
Flame DetectorUS$ 1 - 100MOQ: 3 Pieces
-
LPCB CE Approved Infrared Detector Tx7130 Beam Detector Conventional Reflective Beam Smoke Detector for Fire Alarm SystemUS$ 95 - 105MOQ: 1 Piece
-
2025 China DC 48V Wired Smoke Detector With Relay Output For Electronics Panel SecurityNegotiableMOQ: 1080 Pieces
-
Wholers Sell KF94/N95/KN95/surgical Mask/KIDS Face Masks/adult Face Masks/kids Face Masks(SKYPE:lifuli123)US$ 0.5 - 1MOQ: 1 Piece
-
Wireless Sounder Strobe Wireless Fire Alarm Sound Flashing Lighting AlarmNegotiableMOQ: 1 Piece
