Wireless Coordinator WZB-02485C ZigBee
WZB-02485C ZigBee Wireless RS485 Coordinator
The ZigBee WZB-0285 is a wireless router with coordinator capabilities making it perfectly suited to working in ZigBee’s Wireless Solution networks (Star, Tree or Mesh network). This device is has been fitted with both the RS485 interface and the RTU Modbus interface increasing its applications and versatility. The ZigBee Router is also fitted with ZigBee’s Zero Data Loss technology and will automatically reconnect to the system should connection be temporarily lost. This device is designed for maximum performance with minimum power-consumption by using a SoC chip. Although specifically designed for Modbus functionality, this device is also fully compatible with the ZigBee Home Automation (HA) profile.
Specification:
| Wireless Protocol | PRO IEEE802.15.4/ZigBee 2007 |
| Transmitting Protocol | UART: Modbus RTU/ZigBee HA Profile |
| Network Topology | Star-Tree-Mesh |
| RF Power | 18dBm |
| Operating Frequency | 2.4GHz ISM Band |
| Transmission Range | 500m/1640ft open/unobstructed area |
| Transmission Rate | Max: 250kbps |
| Baud rate choice | Adjustable (Default : 9600 8N1) |
| Power Supply | DC6-24V |
| Power Consumption | 0.3W |
| Parameter |
Baud rate PAN, ID, RF Channel
Configurable
|
| Receiver Sensitivity | -92dBm |
| Auto Reconnection | Auto reconnection when interrupted |
| Working Temp | -20C~70C./-4F~158F (Max 90% RH) |
| OS support | Windows: 2000, XP, Vista, Win7, Win8 |
| Dimension | 62mmx42mmx15mm |
| Weight | 31g/1.1oz |
| Certifications | CE/FCC |
1 Year Warranty. Original Made in Taiwan
R&R GROUP INTERNATIONAL
Taipei Taiwan, Hong Kong, Dubai UAE
/wireless-sensors
Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
Diamond Metal Galvanized PVC Coated Chain Link FenceUS$ 9.5MOQ: 1 Square Meter
-
High-Quality Galvanized Steel Wrought Iron Fence for Ornamental and Decorative UseNegotiableMOQ: 500 Meters
-
Solar Electronic Rodent Repellent, Ultrasonic Snake Repellent, Outdoor New Energy Repellent for Stray Dogs and Cats(Wechat:13510231336)US$ 9.5MOQ: 1000 Pieces
-
Chain Link Fence/ Diamond Metal Fencing/Chain Link Wire Fencing Project/ FENCE/pvc Coated Chain Link FenceUS$ 10MOQ: 1 Foot
-
Safety & Anti-theft GuardrailNegotiableMOQ: 2000 Sets
-
Galvanized Round Yard Pen Panel for Horse, Sheep, and Cattle CorralNegotiableMOQ: 100 Pieces
-
Plastic Fence Post Top Cap for Pipe End Porch RailingNegotiableMOQ: 100 Pieces
-
PVC Coated Chain Link Wire Mesh Fence for Gardens & Basketball Courts - Wholesale SupplyNegotiableMOQ: 500 Square Meters
-
High Quality Metal Bird Pigeon Trap Cage With Metal Wire Door Iron Animal TrapUS$ 23.00MOQ: 10 Pieces
-
ISO Standard 50KG Safe Working Load Scaffold Tool Lifting BagNegotiableMOQ: 1
