Rectangular Steel Pipe/Hollow Section Steel Tube /square Steel Pipe
1). black steel tube
2). galvanized steel tube
3). galvanized section steel:angle steel,channel steel,I/H Beam,flat and round bar
4). rotary blade for farm and garden
5). street light pole
6). we also can galvanize anti-corrosion processing surface for you.
| Size | 10mm*10mm-600mm*600mm |
| Wall thickness (W.T.) | 0.5mm-20mm |
| Length | 1m-12m ,by customer’s requirements |
| Standards | ASTM A500, GB/T6728-2002 |
| Materials | Q195,Q235,Q345 |
| Main market | Middle East, Africa, Asia and some European country and America ,Australia |
| Country of origin | Tianjin,China |
| Payment terms | T/T, L/C, D/P |
| Terms of trade | FOB ,CIF,CFR |
| Minimum order | 10 tons |
| Section Shape | Square |
| Certification | ISO,BV,SGS |
| Advantage |
1, reasonable price with excellent quality 2, abundant stock and prompt delivery 3, rich supply and export experience, sincere service |
Tianjin's Erf metal structure co., LTD. (subordinate KaiLongGang structure co., LTD) is a positive response to the national development and environmental protection, energy-saving and efficient steel structure industry.
We specialized in producing hot &cold bending steel, cold bend profiled steel,such as C/Z/U/H/T/I type profile steel; solar galvanized stents,outer edge c type,llight steel keel,Galvanized steel, steel door frame; Hot dip galvanized steel structure; metal wire rope , rolled plate kaiping; color coated Steel plate, strip steel,steel coil,angle steel,deformed bar,flat bar,chequer bar,steel pipe,rectangular and square tube,seamless tube and other special profile steels.
Point:
1)More than 10 years cold-formed "C,Z,U,H" profile steel professional manufacturer.
2)Reliable OEM factory, clients from whole world.
3)High Quality, long service life,fast delivery,competitive Price.
4)ISO9001, CE, Certificates.
5)Can be maked as customer's design.
Our service:
We have more than 10 years experience in profile steel
Excellent quality control is one of our main principles.
Our design, producing and testing are strictly complied with ISO9001 standard.
Now our products are being exported all over the world.
We provide OEM service, accept customer label, could develop the product with your drawings or samples.
Any question, will be replyed within 24 hours.
Other terms
1) About Samples
We can't provide samples , you could notice us the detailed sizes or drawing,and then we'll quote and product it.
2) About Packing
seaworthy carton or according to customer's requirements
3) Terms of payment:
we accept L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram
4)Terms of Shipment:
average7-14days after receiving deposit.,MOQ:10ton/model
5)Ports of shipment:
Tianjin Xingang Port, by sea
)Inspection:
100% inspect before delivery.

Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
ASTM A53 Gr. B Q235B Sch40 6m Welded Carbon Steel Round PipeUS$ 485 - 505MOQ: 10 Metric Tons
-
Stainless Steel Round Pipe and Tube 304 304L 316 316L for Industrial UseUS$ 1240 - 1680MOQ: 1 Ton
-
Pre Galvanized Tube Scaffolding Green House Round Hot Dipped Galvanized Steel Pipe For Building Steel TubeUS$ 380 - 850MOQ: 5 Tons
-
DIN 2391 – Precision Tube Technical DataNegotiableMOQ: 1 Ton
-
Hot Dipped Gi Steel Pipe Welded Tube Galvanized Round Pipe for ConstructionNegotiableMOQ: 1 Ton
-
Hot Sale ASTM A890 6A/SA890 6A/AISI Z100/Uns J93380 Duplex Steel Rod for Mining and Chemical Processing Equipment CD3mwcun Steel BarUS$ 800 - 1100MOQ: 1 Ton
-
Dn25 Dn40 Dn50 Seamless Stainless Steel Pipe Astm A312 Seamless Steel PipesUS$ 530 - 550MOQ: 10 Tons
-
Steel Pipe & Tube & Galvanized Steel Pipe,Q195、Q215、Q235B、GB/T 3091-2025NegotiableMOQ: 5 Metric Tons
-
316L Seamless Stainless Steel Electropolished EP Pipe for Industrial UseNegotiableMOQ: 1000 Kilograms
-
Q195 Galvanized Double Corrugated Pipe for Highway and Tunnel ProjectsNegotiableMOQ: 1 Kilogram



