230V Mini Cord Reel Extension Cord Safety Lock
230V mini cord reel extension cord safety lock
The use of hose reels makes the workspace more efficient and tidy and
gives you considerable advantages:
SAFETY since you avoid the danger of hoses on the floor
LONGER life of hoses that can not be damaged when rolled up
SAVING OF TIME since you do not have to disentangle or pick up hoses manually
COMFORT because hoses are only extracted for the desired length and automatically
wound up
HIGHER PRODUCTIVITY since the tools are always easily reachable
| Description | 230V mini cord reel extension cord safety lock |
| Casing material | PP |
| Cord Type | H05VV-F/H05RN-F 3G1.5mm, 3*1mm,2*1.5mm,2*1mm. |
| Cord Length | 14m,10m(optional) |
| Power Source | Spring loaded system |
| Features | Auto roll-up & auto stop |
| Safety lock & Overheat protector | |
| Hose guide system. | |
| 2 years anti-UV | |
| Certificate | CE & RoHS |
| Set include | 1pc metal bracket,4pcs 6*60mm botls, 1pc 6*12 screw.plug & socket/lamp |
| Color | Red, Green, Yellow, Grey..... |
| Use | Suitable for using in garage,workshop 4S repair shop etc. |
| Warranty | 2 years |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
Sick YF8U14-050VA3XLEAX - Sensor/actuator CableNegotiableMOQ: 1 Piece
-
Pesticide Spraying Machine Wire Harnrss Tractors and Agricultural Machinery Cable AssemblyNegotiableMOQ: 1 Unit
-
4/8/16/32CH Channels Multi Cable With Wheel/6 UTP Multipair CableUS$ 500 - 800MOQ: 10 Pieces
-
Suitable For Outdoor Use Coated Electrical WireUS$ 1 - 10000MOQ: 1 Piece
-
Flat Enamelled Wire With Mill Test Report and 12-Month WarrantyNegotiableMOQ: 500 Kilograms
-
Competitive Price LMR400 Coaxial CableNegotiableMOQ: 10 Kilometers
-
Fireproof CableNegotiableMOQ: 500 Meters
-
Wire and CableNegotiableMOQ: 2000 Rolls
-
Iecex,EAC,ATEX Certified Parallel Single Phase Constant Wattage Heating Cable-HBLUS$ 8 - 20MOQ: 100 Meters
-
Factory Price High Quality 1mm 1.5mm 2mm 2.5mm 4mm Aluminum Enamelled Winding Electrical WireUS$ 3.23 - 3.96MOQ: 1000 Kilograms












