Welded Steel Pipe With Good Quality
1). black steel tube
2). galvanized steel tube
3). galvanized section steel:angle steel,channel steel,I/H Beam,flat and round bar
4). rotary blade for farm and garden
5). street light pole
6). we also can galvanize anti-corrosion processing surface for you.
| Size | 10mm*10mm-600mm*600mm |
| Wall thickness (W.T.) | 0.5mm-20mm |
| Length | 1m-12m ,by customer’s requirements |
| Standards | ASTM A500, GB/T6728-2002 |
| Materials | Q195,Q235,Q345 etc. |
| Main market | Middle East, Africa, Asia and some European country and America ,Australia |
| Country of origin | Tianjin,China |
| Payment terms | T/T, L/C, D/P |
| Terms of trade | FOB ,CIF,CFR |
| Minimum order | 10 tons |
| Section Shape | Square,rectangular,round |
| Certification | ISO,BV,SGS |
| Advantage |
1, reasonable price with excellent quality 2, abundant stock and prompt delivery 3, rich supply and export experience, sincere service |
Product pictures

Our company founded in 2005,Tianjin Erf Metal Structure Co., Ltd. is the leader of profile steel industry, which is specialized in manufacturing hot rolled and cold bending profile steel that covers “C/Z/U/H/T/I ”type profile steel,double U&double C channel, solar photovoltaic stents, hat shaped channel, light steel keel, triangular keel steel,Galvanized steel strip, steel door frame; steel bridge,heavy duty steel shelf,steel door frame,steel roof truss,steel box column, metal wire rope , rolled plate kaiping; color coated Steel plate,steel coil, equal angle bar, unequal angle steel, deformed bar, flat bar, chequered plate, steel pipe, rectangular pipe and square tube, round bar, seamless pipes & tubes and stainless steel bar,special profile steel,cross steel,small size profile steel and so on. our company is certificated by iso9001,CE,SGS. our products were exported to Germany, Thailand, Australia, USA, Brazil, Italy, Korea, Japan, India, Pakistan, Malaysia and so on countries for important projects.
Sincerely expect your joining and cooperation for the mutual win-win business !
24 Hours hot Line:+86-18502645622
12m steel beam loading into 40 foot container by diagonal. We have rich experienced to do it. Usually 40GP can load 26 tons.
Standard export seaworthy package, it uses steel strip with bundle according to product's size.
Any way,according to customer's requirements


Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
Durable Round Steel Tubes Galvanized Welded, Pre-Galvanized, Schedule 40 for Industrial Construction UseUS$ 380 - 850MOQ: 5 Tons
-
Steel Pipe & Tube & Casting Pipe,K7、K8、K9、K10、K12NegotiableMOQ: 5 Metric Tons
-
OEM 316l Stainless Steel Pipe Polished Steel Pipe 201 304 Stainless Steel Round PipeUS$ 1240 - 1680MOQ: 1 Ton
-
Ductile Iron Pipe for WaterUS$ 485 - 505MOQ: 10 Metric Tons
-
DIN 2391 – Precision Tube Technical DataNegotiableMOQ: 1 Ton
-
Hot Dipped Gi Steel Pipe Welded Tube Galvanized Round Pipe for ConstructionNegotiableMOQ: 1 Ton
-
Hot Sale ASTM A890 6A/SA890 6A/AISI Z100/Uns J93380 Duplex Steel Rod for Mining and Chemical Processing Equipment CD3mwcun Steel BarUS$ 800 - 1100MOQ: 1 Ton
-
Dn25 Dn40 Dn50 Seamless Stainless Steel Pipe Astm A312 Seamless Steel PipesUS$ 530 - 550MOQ: 10 Tons
-
316L Seamless Stainless Steel Electropolished EP Pipe for Industrial UseNegotiableMOQ: 1000 Kilograms
-
Q195 Galvanized Double Corrugated Pipe for Highway and Tunnel ProjectsNegotiableMOQ: 1 Kilogram










