Color Corrugated Steel Plate
color corrugated steel plate
Application:
commercial use, structural use, household appliance, light industry, constructure
wear resistant steel, high-strength steel plate
Specifications
| product | color corrugated roofing sheet |
| Brand | Erf |
| supply ability | 5000 meters per day |
| base material | galvanized steel sheet |
| thickness | 0.2-0.6mm |
| width | 600-1250mm |
| quality | spcc,dx51d,sgcc,sgch |
| zinc-coating | 60-275g/m2 |
| technique | cold rolled-hot dipped galvanizing- corrugated |
| Payment Terms | T/T L/C D/A D/P |
| tolerance | thickness: +/- 0.02mm |
| width: +/-2mm | |
| feature | sheet metal roofing have excellent performance of decoration, corrosion resisitance etc. |
| package | 1. PVC film 2. Anti-water paper. 3. Metal |

1. Are you manufacturer?
Yes. We are specialized in producing many kinds of profile structure and have many years experience.
2. Do you have any certifications?
Yes, with ISO 9000 & CE certificate, our products are of high quality and we have professional engineers and staff team.
3. Which field are your products applied to?
Our products are widely used into buildings, railways, bridges, stadiums, port, hull assort ,offshore oil drilling platform, wind tower drum and so on light and heavy steel structure etc
If you have any questions about our products,please feel free to contact us,we will be much appreciate to serve you.Thank you for choosing Erf!

Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
HPL Panel (clean Room)NegotiableMOQ: 100 Square Meters
-
304 Stainless Steel Rib Lath Price Colombia V-Ribbed Lath Expanded Mesh for Structural Reinforcement in High-Corrosion AreasUS$ 1.7 - 3.2MOQ: 1 Piece
-
SOURCE POLYURETHANE SANDWICH PANEL FactoryNegotiableMOQ: 100 Pieces
-
Sandwich PanelsNegotiableMOQ: 2500 Pieces
-
Gypsum Ceiling Metal Frame, Compatible With Armstrong Ceiling Grid ComponentsNegotiableMOQ: 1000 Pieces
-
pu Wall Sandwich Panel Rigid Insulation Polyurethane Foam BoardNegotiableMOQ: 1
-
Unitized Frameless Glass Curtain WallUS$ 1 - 260MOQ: 200 Square Meters
-
Stainless Steel Stain Chrome Finished 36 Sheet Metal GaugeUS$ 1 - 30MOQ: 600 Pieces
-
Factory Direct Sale Steel Stand Coupler Scaffolding in Large StockUS$ 4 - 6MOQ: 5000 Pieces
-
ISO Access Cover Supplier Custom Made in Zhejiang China With 30 Years ExperienceUS$ 0.5 - 19.9MOQ: 500 Pieces










