High Quality Inflatable Green Houses for Agriculture
High quality inflatable green houses for agriculture
- Factory price
- High quality
- Professional advice
- Your best choice
Double inflatable layer film greenhouse are made of hot galvanized pipes and double inflatable films,very durable,easily to install without welding spot,low running cost especially used in cold place.
Frame structure:hot dipped galvanized steel,anti-rust,durable,expanding its service life
15 years warranty time
Cover material:double inflatable PE film,anti-dripping,anti-uv,heat preservation
| High quality inflatable green houses for agriculture | |
| Frame structure | hot dipped galvanized steel pipe |
| Cover material | Double inflatable anti-uv PE film |
| Type | Dome,Top sawtooth,Single sawtooth |
| Span | 8m,9m,9.6m,10.8m,12m |
| Bay | 4m,8m,12m |
| Column Height | 4m,5m,6m,7m |
| Wind load | 0.35KN/m2 |
| Snow load | 0.35KN/m2 |
| Plants hanging load | 0.15KN/m2 |
| Rainfall | 140mm3/h |
It can be customized according to your needs.
- Energy saving
- Light weight
- Good effect on heat perservation and ventilation
- Anti-rust,anti-corrosion,anti-wind,anti-snow
- Applicaton:low running cost especially at cold place

---------------------------------------------------------Learn More------------------------------------------------------
- Greenhouse manufacture
- Factory price
- Excellent quality
- Professional service
- Your best choice
Product design:
We never stop on research and development.
Our factory:
Our accessory:
Each accessory is selective.
-----------------------------------------------------------view more------------------------------------------------------------
Our project:
pursing to build the best greenhouse for you

TEL: 008613378103791
Wechat: 13378103791
Email:
WhatsApp:0086 13378103791
Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
2.0,2.8, 3mm Greenhouse Zigzag Wires Plastic Coated With Corrosion ResistanceUS$ 10 - 50MOQ: 50 Bags
-
Specializing In The Production Thermal Sensitive Agriculture Sun Shade Net Cover Cloth For PlantNegotiableMOQ: 1 Piece
-
Fiberglass GreenhouseUS$ 1 - 50MOQ: 500 Square Meters
-
Greenhouse Sun Shade Net,shade Net Price ,sunshade Net ClothUS$ 0.9 - 15MOQ: 100 Square Feet
-
High Reflective Mylar Grow Tent, Hydroponic System Grow Box for GreenhouseUS$ 20 - 60MOQ: 100 Pieces
-
China Manufacturer Durable Agriculture Greenhouse FilmNegotiableMOQ: 5000 Kilograms
-
FRP Greenhouse PoleNegotiableMOQ: 5000 Meters
-
Agricultural Greenhouse for SaleUS$ 195 - 625MOQ: 1 Set
-
Fertilizer TankUS$ 15 - 23MOQ: 10 Sets
-
FRP Agriculture Greenhouse PoleUS$ 0.1 - 5MOQ: 1000 Meters









