Film Greenhouse Manufactures
Film greenhouse manufactures
Film Sawtooth greenhouses are made of PE material,having good effect on ventilation,anti-uv and anti-dripping,widely used in planting vegetables such as tomatoes, mushtoom,etc.
Each of film greenhouse is designed according to your local climate condition,satisfying your requirements.
As greenhouse manufacture,we have advantage on price and quality.

Frame structure:hot dipped galvanized steel,anti-rust,durable,expanding its service life
15 years warranty time
Cover material:double or single PE film,anti-dripping,anti-uv,heat preservation
Film Greenhouse | |
| Frame structure | hot dipped galvanized steel pipe |
| Cover material | Anti-uv PE film |
| Type | Dome,Top sawtooth,Single sawtooth |
| Span | 8m,9m,9.6m,10.8m,12m |
| Bay | 4m,8m,12m |
| Column Height | 4m,5m,6m,7m |
| Wind load | 0.35KN/m2 |
| Snow load | 0.35KN/m2 |
| Plants hanging load | 0.15KN/m2 |
| Rainfall | 140mm3/h |
It can be customized according to your needs.
We are China greenhouse manufacture,having advantage on price and quality.
a. low running cost
b. anti-aging,anti-rust,anti-wind,anti-uv
c. high efficient utilization of land
d. good ventilation
------------------------------------------------------View More----------------------------------------------------
Our factory:
Our accessories:
-----------------------------------------------------More Related Products---------------------------------------------------
Our project:
Floor space is about 5000 square meters
Used as a super big flower market,attracting thousands of visitors.
TEL: 008613378103791
Wechat: 13378103791
Email:
WhatsApp:0086 13378103791
Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
2.0,2.8, 3mm Greenhouse Zigzag Wires Plastic Coated With Corrosion ResistanceUS$ 10 - 50MOQ: 50 Bags
-
Specializing In The Production Thermal Sensitive Agriculture Sun Shade Net Cover Cloth For PlantNegotiableMOQ: 1 Piece
-
Fiberglass GreenhouseUS$ 1 - 50MOQ: 500 Square Meters
-
Greenhouse Sun Shade Net,shade Net Price ,sunshade Net ClothUS$ 0.9 - 15MOQ: 100 Square Feet
-
High Reflective Mylar Grow Tent, Hydroponic System Grow Box for GreenhouseUS$ 20 - 60MOQ: 100 Pieces
-
China Manufacturer Durable Agriculture Greenhouse FilmNegotiableMOQ: 5000 Kilograms
-
FRP Greenhouse PoleNegotiableMOQ: 5000 Meters
-
Agricultural Greenhouse for SaleUS$ 195 - 625MOQ: 1 Set
-
Fertilizer TankUS$ 15 - 23MOQ: 10 Sets
-
FRP Agriculture Greenhouse PoleUS$ 0.1 - 5MOQ: 1000 Meters










