Exterior Commercial LED Lighting Fixtures
| Datasheet of FL-B200W | |
| Exterior Commercial LED Lighting Fixtures Features | |
| • Direct replacement for 400W HPS or HID Lamps | |
| • Reaches full brightness instantly | |
| • Contains no mercury or lead | |
| • Omnidirectional | |
| • Use up to 60% less energy than HPS or HID lamps | |
| Exterior Commercial LED Lighting Fixtures Product photos and size(mm): | |
![]() | |
| Exterior Commercial LED Lighting Fixtures Product Specifications | |
| Model Ref: | FL-B200W |
| Base Type: | Screws Fixture |
| Color Temperature: | 2700K Warm White |
| 4200K Neutral White | |
| 6500K Cool White | |
| Light Brightness(Typical value): | 16000lm Warm White |
| 17000lm Neutral White | |
| 17000lm Cool White for CT:6000K | |
| Power Consumption: | 200W |
| Input Voltage: | AC90-305 Volts |
| Power supply: | Meanwell |
| Light source: | Philips |
| Color Accuracy (CRI): | CRI>75 (min) |
| Traditional Wattage Equivalent: | 400 Watts Halogen lights |
| View angle: | Reflectors 120° |
| Heatsink Material: | Aluminum Fin |
| IP Grade: | IP65 |
| Power Factor: | 0.95 |
| Operating Temperature: | -40℃~+50℃ |
| Certificate: | CE/ RoHS |
| Dimension: | L464mm*W344mm*H196mm (Margin ±5mm) |
| Weight: | N.W: 8.14KG / G.W: 11.2KG |
| Lifespan /Warranty | |
| Projected Life: | >50,000 Hrs |
| Warranty: | 5 Years |
| Package information: | |
| Carton size: 49cm*38cm*26cm≈0.048CBM PC/CTN: 1 unit Exterior Commercial LED Lighting Fixtures N.W. :8.14KG G.W.:11.2K Volume: 0.048CBM per unit | |
Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
the Newest IP65 Exterior LED LightUS$ 4 - 10MOQ: 500 Pieces
-
Exterior LED Light Box for Large BuildingUS$ 12,140 - 13,120MOQ: 1 Piece
-
4 Inch Recessed Down Light, Led Office Lighting, Exterior Led LightingUS$ 1 - 9MOQ: 1 Piece
-
Lamp for External Light Cross Led , Waterproof Exterior Led Light Ip64US$ 24.41 - 177.73MOQ: 5 Pieces
-
21.5'' 120w Waterproof Exterior Led Lights for Cars Interior Led LightingUS$ 32 - 44MOQ: 1 Piece
-
High Brightness Waterproof IP65 Bridgelux Exterior LED LightingNegotiableMOQ: 5 Pieces
-
Exterior LED Lighting Fittings LED Street Light Housing Fashion Style for 120W Led Street LampUS$ 40 - 113MOQ: 1 Piece
-
Exterior Led Lighting Fixture for 100W-240W IP 67 Led Street LampsUS$ 1 - 200MOQ: 1 Piece
-
Super Bright 2inch 9w Color Changing Led Under Car Light for Car Exterior Led LightUS$ 6.50 - 6.50MOQ: 10 Pieces
-
Shenzhen High Quality GLMD131L-U Store Front Exterior LED Lights, Interior Light, Indoor and Outdoor Led LightUS$ 5.5 - 6MOQ: 1 Piece
