Beuty Machine Skin Tightening High Frequency Acne Treatment
Beuty Machine skin tightening high frequency acne treatment
What is high frequency acne treatment?
Direct high frequency increases activity in the skin's basal layer, refines skin texture and gives an improvement in the skin's defence against bacteria. It has a germicidal and antibacterial effect, due to the ozone formation. It limitssebaceous secretions, drying and healing pustular infection. Impurities are released by thedilation of skin pores. The improvement of lymphatic and venous blood circulation, produces enhanced skin texture and oil and moisture balance.Because there is no polarity or chemical action with this current, chemicals cannot bedriven into the skin. There areno harmful effects on the nervesormuscles.
Main function
*Sterilize skin
*Accelerate blood circulation
*Remove the injurant of skin
*Strengthen lymph activity
*Improve skin nutrition
*Strengthen cell metabolism
*Help remove spot
*Diminish inflammation
*Sterilize bacteria
*Accelerate healing of wounds
*Reduce visible skin pores
*Improve secretion and PH value
Main features
1. The entire process is completed without the need of surgery and anesthesia.
2. Does not cause the phenomenon of uneven skin.
3. Does not cause the phenomenon of bleeding, swelling and blood stasis.
4. Without side effects and the risk of gaining the weight back, the results are rather obvious.
5. Non-invasive treatment does not affect the normal work and life.
Specification
| Model No. | G-35 |
| Type | high frequency acne treatment Electrotherapy Wand |
| Color | White |
| Matetrial of body | ABS+Glass |
| Size | 250*50*50mm |
| Weight | 280g |
| I/P | AC100-240V |
| O/P | DC12V, 400mA |
| Power | 10w |
| Frequency | 50-60HZ |
| Working Therapy | Ozone,electrotherapy |
| Features/functions |
1.Calm the nerve and has analgesia function. 2.Ozone for sterilization,heal wound and restrain pors. 3.Improve secretion,the PH value,causes the skin lean to neutrality. 4.Accelerate blood circulation and improve metabolism. 5.Has the function of anti-aging,anti-wrinkle and tightening. |
| Carton Size | 66*48*28cm |
| Package Quantity | 20pcs/ctn |
| Product Certificate | CE, ROHS, FCC, ISO9001, ISO13485 |
| Unit Packing | 33*21*6cm |
| Warranty | 1Year |
| MOQ | from 1pc |
| OEM/ODM | 1000pcs with free logo printing |
| Delivery Time | 3 days for sample, 10-25days for order |
How to Order
How to pay
1.Q: Can I get samples?
A: Samples are available.
2.Q: Can we customized our designs ?
A: Certainly. We are the manufacturer, welcome to contact us for OEM/ODM.
3.Q: How can I pay for the samples? Delivery time?
A: T/T, Western Union, PayPal; Delivery time: 5-7days
4.Q: Are you factory? Can you manufacture the device as I wish?
A: We are factory with our own R&D team. OEM & ODM are available.
5.Q: What is the delivery time of OEM orders?
A: 20-25 days after getting your deposit
6.Q: Have you Got Warranty on your beauty equipment?
A: 1Year After Shipment
Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
2014 New Style Aroma Diode LaserUS$ 1 - 4,500MOQ: 1 Set
-
Effective 808 Aroma Diode Laser Hair Removal Eyebrow 808nm Diode Laser for Hair RemovalUS$ 3,000 - 6,000MOQ: 1 Set
-
Beauty Machine Aroma Diode Laser Hair Removal With CE CertificateUS$ 1 - 10,000MOQ: 1 Set
-
Freezing Hair Removal Best Aroma Diode Laser Salon Equipment Laser Hair RemovalUS$ 2,000 - 6,000MOQ: 1 Set
-
Permanent & Painfree Aroma Diode Laser 808 Diode Laser Hair Removal System Diode LaserUS$ 1 - 10,000MOQ: 1 Set
-
2014 808nm Diode Laser /aroma Diode Laser Hair RemovalUS$ 1 - 10,000MOQ: 1 Piece
-
2016 Top Quality Best Seller Diode Laser / Aroma Diode Laser Hair RemovalUS$ 4,000 - 10,000MOQ: 1 Set
-
Adjustable Aroma Diode Laser Hair Removal/808nm Diode Laser Hair Removal Lady / GirlUS$ 1 - 4,500MOQ: 1 Unit
-
2016 Top Sale! Aroma Diode Laser Hair RemovalUS$ 4,000 - 5,600MOQ: 1 Set
-
808 Aroma Diode Laser Hair Removal Beauty EquipmentUS$ 1 - 20,000MOQ: 1 Set












