Health Care Device O3 High Frequency Facial Beauty Wand
Health Care Device O3 high frequency facial beauty wand
What is high frequency facial beauty wand?
Direct high frequency increases activity in the skin's basal layer, refines skin texture and gives an improvement in the skin's defence against bacteria. It has a germicidal and antibacterial effect, due to the ozone formation. It limitssebaceous secretions, drying and healing pustular infection. Impurities are released by thedilation of skin pores. The improvement of lymphatic and venous blood circulation, produces enhanced skin texture and oil and moisture balance.Because there is no polarity or chemical action with this current, chemicals cannot bedriven into the skin. There areno harmful effects on the nervesormuscles.
Main function
*Sterilize skin
*Accelerate blood circulation
*Remove the injurant of skin
*Strengthen lymph activity
*Improve skin nutrition
*Strengthen cell metabolism
*Help remove spot
*Diminish inflammation
*Sterilize bacteria
*Accelerate healing of wounds
*Reduce visible skin pores
*Improve secretion and PH value
Main features
1. The entire process is completed without the need of surgery and anesthesia.
2. Does not cause the phenomenon of uneven skin.
3. Does not cause the phenomenon of bleeding, swelling and blood stasis.
4. Without side effects and the risk of gaining the weight back, the results are rather obvious.
5. Non-invasive treatment does not affect the normal work and life.
Specification
| Model No. | G-35 |
| Type | high frequency facial beauty wand Electrotherapy Wand |
| Color | White |
| Matetrial of body | ABS+Glass |
| Size | 250*50*50mm |
| Weight | 280g |
| I/P | AC100-240V |
| O/P | DC12V, 400mA |
| Power | 10w |
| Frequency | 50-60HZ |
| Working Therapy | Ozone,electrotherapy |
| Features/functions |
1.Calm the nerve and has analgesia function. 2.Ozone for sterilization,heal wound and restrain pors. 3.Improve secretion,the PH value,causes the skin lean to neutrality. 4.Accelerate blood circulation and improve metabolism. 5.Has the function of anti-aging,anti-wrinkle and tightening. |
| Carton Size | 66*48*28cm |
| Package Quantity | 20pcs/ctn |
| Product Certificate | CE, ROHS, FCC, ISO9001, ISO13485 |
| Unit Packing | 33*21*6cm |
| Warranty | 1Year |
| MOQ | from 1pc |
| OEM/ODM | 1000pcs with free logo printing |
| Delivery Time | 3 days for sample, 10-25days for order |
How to Order
How to pay
1.Q: Can I get samples?
A: Samples are available.
2.Q: Can we customized our designs ?
A: Certainly. We are the manufacturer, welcome to contact us for OEM/ODM.
3.Q: How can I pay for the samples? Delivery time?
A: T/T, Western Union, PayPal; Delivery time: 5-7days
4.Q: Are you factory? Can you manufacture the device as I wish?
A: We are factory with our own R&D team. OEM & ODM are available.
5.Q: What is the delivery time of OEM orders?
A: 20-25 days after getting your deposit
6.Q: Have you Got Warranty on your beauty equipment?
A: 1Year After Shipment
Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
New Technology Wrinkle Removal Acne Treatment Laser Co2 MedicalUS$ 1 - 10,000MOQ: 1 Set
-
Skin Care Medical Super One !!! Fractional Laser Co2 Medical Hair Removal Laser Equipment For Sale OB-FC 01 Tumour RemovalUS$ 1 - 8,999MOQ: 1 Set
-
FP-Laser Co2 Medical LaserUS$ 6,000 - 15,000MOQ: 1 Set
-
Fractional Co2 Laser // Co2 Medical Fractional Laser Equipment F4 Vagina CleaningUS$ 1 - 1,000MOQ: 1 Set
-
30w Fractional Laser Co2 Medical High Power DeviceUS$ 500 - 9,999MOQ: 1 Set
-
0.1-2.6mm High Quality Manufacturer Professional Fractional Portable 10.6um Co2 Laser/ Machine Laser Co2 MedicalUS$ 1 - 2MOQ: 1 Unit
-
Medical CE Fractional CO2 Laser Vaginal Tightening Scar Removal With Laser CO2 MedicalUS$ 1 - 5,300MOQ: 1 Unit
-
Most Professional Medical Equipment Skin 0.1mj-300mj Resurfacing 10600nm Fractional Laser Co2 MedicalUS$ 1,000 - 3,777MOQ: 1 Set
-
Painless 0.1-2.6mm Mini Laser Co2 Medical Fractional Co2 Laser Equipment With Vaginal Tightening Handpiece 8.0 Inch Vascular TreatmentUS$ 1 - 5,000MOQ: 1 Set
-
Co2 Laser Device / Co2 Laser /Co2 Medical LaserUS$ 1 - 4,500MOQ: 1 Set












