Multifunctional Factory Medical Portable High Efficient Fractional Laser CO2 For Wrinkle Remover Beauty Machine Home Use Ce Approved 0.1-2.6mm
Brief Introduction
Refine super pulsed CO2 laser Refine is a classic minimally invasive laser equipment for dermatologic surgery. This latest super pulsed laser emission system delivers hundreds of orderly micron pulsed laser beam on skin lesions, for controllable and accurate treatment by means of adjusting the size, density, distance,nature of the multiple arrays, and the diameter and the depth of the pore.
The treatment of Refine is very safe and can cover any part of the body. Its applications include a variety of wrinkles(forehead lines,eyebrow lines,eye wrinkles,perioral wrinkles,neck lines,stretch marks etc.),sagging skin, drooping eyelids, eyes bags, acne(whelk) marks, all kinds of scar(trauma scar,burn scar,suture scar),stains etc.
Factory Medical PortableFractionalCO2
CO2 fractional laser principle
CO2 fractional laser effect principle is "focal photothermal effect ". Skin tissue has ability to repair itself. The skin was injury by trauma, but it could heal itself. The wound area is too large, the results of repair of scar formation. The wound is small, the skin can completely recover. Fractional laser every effect to skin only on one of the small region to generate thermal stimulation, retaining portion of skin is not affected, the role of tissue to the skin to stimulate collagen receipt hyperplasia, and no effect of skin tissue can be used as thermal diffusion region, avoid the possibility of thermal injury and other side effects, and can quickly promote skin healing, reach, and improve scars, skin firming pores purpose.
Treatment of co2 fractional laser
Perfect skinwhiteningwrinkle removal acne preventionfacial beauty for human tissue burningvaporization and coagulation. Mainly used for local and facial skin, repair skin light aging, improve uneven skin, large pores, rough skin, the skin relaxation phenomena, especially applicable to dispel various scars and wrinkles, acne, tattoo, stains, and pigmentation, as well as on the surface of any part of a variety of moles, warts, acne, skin tag, treatment of hemangioma.
Color touch screen control panel
Technical parameters of co2 fractional laser
| Laser wavelength | 10.6 μm ± 0.1μ M |
| Three output mode | Ultra pulse, continuous output and dot matrix output |
| The output terminal of power | 1~40W |
| Lattice point output energy of each | 5mj-100mj ( 16 speed adjustable ) |
| Fractional output total energy | 125mj+1kj |
| Scanner focal length | f=50mm ( FFLS ) or f=100mm ( HFLS ) |
| Focal spot diameter | ≤ 0.1mm≤ 0.2mm ( FFLS ), ( HFLS ) |
| Treatment of depth | 2000μ m ( FFLS ), 600 μ m ( HFLS ) |
| Guidelines for glory | Green semiconductor laser ( 532nm,≤ 5mW ) |
| System control | microcomputer control |
| Exhaust system | built-in smoke system |
| Cooling system | built-in closed water cooling circulation system |
| Display | interface ( 10.4 inch color touch screen ) |
| Light guide system | 2 joint torsion spring joint arm ( export) |
| Way of working | galvanometer scanning ( lattice ): |
| FFLS scan size | a maximum of 15*15mm |
| HFLS scan size | a maximum of 20*20mm |
| The oval, triangular (standard and adjustable ) | |
| Scan rate | >10m/s continuous: 1~30W, every step 1W adjustable; |
| Pulse frequency modulation Pulse frequency modulation | 0-999Hz, every step 1Hz adjustable |
| Environment temperature | 5~40 degree |
| Relative humidity | ≤ 80% |
| Power supply | 220V, 50Hz, 3A |
| Dimensions | 500mm 650mm 1100mm |
|
Weight Fractional Co2 laser treatment: Ultrapulse fractional co2 laser emits thousands of deep, tiny focal spot columns in your skin, called microscopic treatment zones. These lights penetrate into dermis skin, gasify the tissues around wrinkles and scars in an instant and make a signal of compounding collagen like tissues repair, collagen rearrangement ettc to regain a new fresh and healthy skin of youth. |
45kg |
| Scanning pattern | rectangle, square, triangle, circle, ellipse, straight line |
| Pulse interval | 0-5000ms, every step 1ms adjustable |
| LCD | 8/10.4 |
Fractional laser probe, and Pixel laser probe
Back
FUNCTIONS OF Portable Fractional CO2 Laser
Sealed-off CO2
CW,Pulse and Super Pulse Operation and Scanner Modes
Thin Film Key Switch, Microprocessor Controlled
Alphanumeric Message Display
7-joint spring balanced articulated arm
Pilot Beam Of Diode Laser
Safety Protection with automatic alarm
APPLICATIONS FOR Portable Fractional CO2 Laser
Skin renewing and resurfacing;
Skin tightening;
Acne and acne scar removal;
Smooth burnt scars and surgery scars, dermabrasion etc-;
Remove intractable chloasmas and pigmentation;
Sun damage recovery
Guarantee: We offer 1 years free warranty, lifetime maintain, 24 hours calling service.
Service:There is OEM&ODM service for distributor.
Training: After you get the machine, there is user manual, maintain manual, training CD guide you to operate the machine.
Dear friend:
thanks for you interest ,welcome you to contact me
skype: jean.shang3
Principle:
Fractional resurfacing is a new laser treatment modality that creates numerous microscopic thermal injury zones of controlled width, depth,and density that are surrounded by a reservoir of spared epidermal and dermal tissue,allowing for rapid repair of laser-induced thermal injury. This unique modality, if implemented with proper laser- delivery systems, enables high-energy treatments while minimizing risks.
2.This machine use the RF Tube manufacturerd by Coherent America,the frequency can reach more than5000HZ,the high speed can work more efficiecnt and effectively,it is very good for the ultra pulse incision for the precise surgey,no blood,the treatment area is very clear,andless down time.
Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
Fractional Co2 Laser Equipment/ Fractional 100um-2000um Laser Acne Scars Equipment MultifunctionalUS$ 2,000 - 9,500MOQ: 1 Set
-
Portable Fractional Co2 Laser Equipment (OstarBeauty) Eye Wrinkle / Bag RemovalUS$ 1 - 15,000MOQ: 1 Set
-
Professional Supplier Fractional CO2 Laser 0.1-2.6mm Vaginal Tightening Fractional CO2 Laser Equipment MedicalUS$ 1 - 15,000MOQ: 1 Unit
-
Eye Wrinkle / Bag Removal Promotion !!! Vaginal Rejuvenation Co2 Fractional Laser/fractional Co2 Laser Equipment MultifunctionalUS$ 1 - 10,000MOQ: 1 Set
-
Face Whitening CO2 Laser/ Co2 Fractional Laser/ Fractional Co2 Laser Equipment PortableUS$ 1 - 10,000MOQ: 1 Set
-
40w Professional Vaginal Tightening Vaginal Rejuvenation Ultra Pulse Professional Scar Removal Fractional Co2 Laser Equipment Wrinkle RemovalUS$ 1 - 2MOQ: 1 Piece
-
Fractional Co2 Laser Equipment/co2 10.6um Fractional Laser/fractional Co2 Laser FDA ApprovedNegotiableMOQ: 1 Unit
-
CO2 Fractional Laser for Vaginal Tightening Machine, Fractional Co2 Laser EquipmentUS$ 4000 - 12000MOQ: 1 Set
-
Newest Fractional CO2 Laser Equipment/CO2 Laser for Vaginal Tightening Acne Scar RemovalUS$ 1 - 6690MOQ: 1 Set
-
Wrinkle Removal Fractional Co2 Laser Equipment/co2 8.0 Inch Fractional Laser/fractional Co2 Laser For Vaginal RejuvenationUS$ 5,000 - 11,000MOQ: 1 Set





