Top Quality Hair Removal Machine SHR/IPL MES-K2
Top quality Hair Removal machine SHR/IPL MES-K2
Model: MES-K2
- Real SHR technology, high efficiency, Frequency up to 10Hz!
- Imported xenon lamp, 1 handpieces=300,000 shots!
- Wireless IC Card management
- Unique self-checking system
Technical specifications:
| Display | 10.4" True Color LCD Touch Screen |
| Light Source | Germany imported xenon lamp |
| Wavelength (Spectrum) | 690-1200nm; 530-1200nm; 420-1200nm/ 530-1200nm/ 610-1200nm |
| Optical Delivery | Pure Sapphire |
| Energy Density (Fluence) | 1-50J/cm2 |
| Pulse Duration | 1-10ms |
| Pulse Interval | 1-100ms |
| Spot size | 50*15mm, 40*10mm(interchangeable), 15*15mm(optional) |
| Pulse Repetition Rate | 1-10Hz |
| IPL Peak Power | 2500VA |
| Cooling system | semiconductor+ air + water + cooling gel |
| Stand-by Working | Continuously for 24 hours |
| Electrical Requirements | 100-240VAC, 20A max., 50/60Hz |
| Net Weight | 30 kgs |
| Dimensions (WxDxH) | 340*370*390mm |
| Package | Aluminum Aviation Package Case |
Application:
- Permanent hair removal
- Skin rejuvenation
- Acne removal
- Wrinkle removal
- Pigment remvoal
- Vascular remvoal
Unique Advantage:
1. Real Ice sapphire painfree fast hair removal technology
2. High efficiency, Frequency up to 10Hz!
3. Germany lamps and USA pure sapphire crystal, high performance
4. Big spot size handpieces: 50*15mm, optional handle: 40*10mm, 15*15mm
5. High reliability and long life, at least 300,000 shots
6. Unique self-checking system
7. Super water cooling & Peltier semiconductor cooling, 24 hours Continuously working time
8. User friendly, big display, 10.4'' TFT Touch screen
9. Two control modes for cooling : automatic mode, manual mode
10. Wireless IC Card management,customized renting
IPL SHR Hand-pieces | ||
Hand-pieces |
Wavelength |
Function |
|
HR: hair-removal Go with the unit |
690-1200nm |
Permanently remove unwanted hair on whole body and for all hair colors |
|
SR: skin-rejuvenation -optional |
530-1200nm |
Reduce and remove pigmented lesions e.g. freckles, age spots, sunburn spots; reduce wrinkles; shrink pores, rejuvenate skin and enhance skin elasticity |
|
Multifunction : changeable filter -optional |
420-1200nm/ 530-1200nm/ 610-1200nm |
Permanent hair removal, Skin rejuvenation, Acne removal, Wrinkle removal, Pigment removal, Vascular removal
|
Traditional IPL System |
Super IPL System |
|
Frequency |
0.5Hz |
1Hz~10Hz |
Max spot size |
50x10mm2 |
50x15mm2 |
Efficiency |
OPT Super IPL is at least 3 times faster than traditional IPL |
|
Power supply |
800W |
2000W |
Working mode |
Stationary |
On-Motion |
Heating mode |
Peak energy |
Energy stacking |
Cooling result |
-5~10 Degrees Celsius |
-18 Degrees Celsius |
Efficiency of flashing |
50,000 shots |
300,000 shots lifespan or more |
Skin type |
I~IV |
All skin type |
Treatment mode |
HR & SR |
HR ,SHR & SR |
Before & After:
Package:
Shipping:
Delivery term: 3-5 working days via express like DHL, UPS, TNT, Fedex, etc., air cargo shipping, or by sea.

Beijing Metos Technology Co., Ltd is a professional manufacturer medical & aesthetics devices in China. METOS TECH have a high qualified engineer team integrating with optics, machinery, electricity etc to keep us ahead on in this field.
Our main range of products includes IPL, SHR, Diode laser hair removal, Fractional CO2 laser, Q switched Nd Yag laser, Nail fungus laser, 2940nm Erbium Yag laser etc. With high technology, stable quality and perfect treatment results, these devices have won great popularity among clients from all over the world.
Based upon independent R&D, produce team and rich experience in strict quality control, we have provided ODM/OEM service for several international medical equipment suppliers.
We keep our promise for product quality and customer satisfaction, and willing to work for a bright future with our clients together!

*Warranty:
We offer 1 years free warranty, lifetime maintain, 24 hours calling service.
*OEM ODM:
(1).Software adjustment (logo &menu design, different languages)
(2).Unique machine shape design
(3).Treatment handle, filters design.
(4).Package (style, material, label design)
(5).According to the budget, machine weight, size, provides reasonable projects.
We also could provide the customized products as your requirements. Please feel free to contact with us.
1. What is the Payment Terms?
Re: T/T (Wire Transfer), Western Union, Moneygram, Paypal
2. How do you delivery the machine?
Re: By door to door service, say DHL,UPS,TNT,FEDEX,etc ,Or air cargo, Or by sea.
3. What about the delivery?
Re: About 3-7 working days.
4. What’s your warranty?
Re: 12 months for host machine.
5. Do you offer clinical training?
Re: Yes .Welcome to our company for free and professional training.
6. Do you offer OEM/ODM service?
Re: Yes .Welcome to contact us for more details.
7. How many treatments are required?
Re: 3-10 times per course of treatment.
For more information,please feel free to contact us!
Vicky
Skype: tos
Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
Vertical IPL Hair Removal/ OPT SHR Depilation Machine MES-K8US$ 1 - 9,999MOQ: 1 Set
-
MES-K10 Super Hair Removal Machine Ipl With Stable QualityUS$ 1 - 9,999MOQ: 1 Set
-
Multifunction MES-K8 Hair Remove Tiny Wrinkle Removal Machine IplUS$ 1 - 4,999MOQ: 1 Set
-
Advanced Ipl Shr Aft Beauty Machine for Hair RemovalUS$ 1,000 - 9,999MOQ: 1 Set
-
Newest Technology IPL Hair Removal/ SHR AFT Hair RemovalUS$ 1,000 - 9,999MOQ: 1 Set
-
AFT SHR IPL Hair Removal Beauty EquipmentUS$ 1 - 4,999MOQ: 1 Set
-
OPT SHR MES-K8/ Fast Hair Removal Elight Ipl Shr LaserUS$ 1,000 - 9,999MOQ: 1 Set
-
Pigment Removal Breast Enhancement Professional 2 Handpieces OPT Intense Pulsed Intense Pulsed Flash Lamp Flash Lamp AFT SHR Hair Removal Ipl Device Painless Skin CareUS$ 1 - 4,999MOQ: 1 Set
-
Hair Removal Ipl/ Ipl Beauty Machine/ Shr Hair Reoval MES-K8US$ 1 - 4,999MOQ: 1 Set
-
OPT System SHR Laser Fast Hair Removal MES-K8US$ 1 - 4,999MOQ: 1 Set
