IPL SHR Hair Removal Skin Rejuvenation Multifunctional Beauty Machine
IPL SHR hair removal skin rejuvenation multifunctional beauty machine
Model: MES-K6
- Super SHR with double handpieces
- Real Painless SHR technology, high efficiency, Frequency up to 10Hz!
- Unique self-checking system
- 2 handpieces=600,000 shots!
- IC Card available
Technical specifications:
| Display | 10.4" True Color LCD Touch Screen |
| Light Source | Germany imported xenon lamp |
| Wavelength (Spectrum) | 610-1200nm; 530-1200nm; 420-1200nm/ 530-1200nm/ 610-1200nm |
| Optical Delivery | Pure Sapphire |
| Energy Density (Fluence) | 1-50J/cm2 |
| Pulse Duration | 1-10ms |
| Pulse Interval | 1-100ms |
| Spot size | 50*15mm,40*10mm(interchangeable), 15*15mm(optional) |
| Pulse Repetition Rate | 1-10Hz |
| IPL Peak Power | 2500VA |
| Cooling system | semiconductor+ air + water + cooling gel |
| Stand-by Working | Continuously for 24 hours |
| Electrical Requirements | 100-240VAC, 20A max., 50/60Hz |
| Net Weight | 60 kgs |
| Dimensions (WxDxH) | 500*450*1050mm |
| Package | Aluminum Aviation Package Case |
Application:
- Permanent hair removal
- Skin rejuvenation
- Acne therapy
- Wrinkle removal
- Pigment therapy
- Vascular therapy
Unique Advantage:
1. A elegant, high-energy operating head: designed by Israel professional engineers.
- Germany lamp, high reliability and long life, at least 300,000 shots
- USA imported pure sapphire crystal, Good cooling conductivity
- Imported semiconductor cooling technology, 10 times better cooling effect than similar products
- Imported light energy transfer technology, increased 30% compared with similar products
2. High power of the host structure design, designed by the Germany professional engineer.
- Germany imported air cooling system
- Italy water pump for the control of water circular flow
- EMC approval Germany power supply
- Continuously working time, 24 hours
3. Unique self-test system, designed by Germany professional engineers.
4. Friendly interface operating system.
- User friendly, big display, 10.4'' TFT Touch screen
- Two control modes for cooling : automatic mode, manual mode
- Intelligent IC card, customized renting
Characteristics:
- Selectable and adjustable parameters of the treatment over the wide touch screen in the simple
- Spot sizes: 2 hand pieces with two different sizes. 50*15 cm² and 40*10 cm² (interchangeable), 15*15 cm²(optional)
- Bigger frequency (from 1 to 10Hz), Which accelerate operation speed and short a lot of time for treatment!
- Stationary technology & In-motion technology. Moving IPL can use less time to do treatment on back, leg and arm.
IPL SHR Hand-pieces | ||
Hand-pieces |
Wavelength |
Function |
|
HR: hair-removal Go with the unit |
610-1200nm |
Permanently remove unwanted hair on whole body and for all hair colors |
|
SR: skin-rejuvenation -optional |
530-1200nm |
Reduce and remove pigmented lesions e.g. freckles, age spots, sunburn spots; reduce wrinkles; shrink pores, rejuvenate skin and enhance skin elasticity |
|
Multifunction : changeable filter -optional |
420-1200nm/ 530-1200nm/ 610-1200nm |
Permanent hair removal, Skin rejuvenation, Acne removal, Wrinkle removal, Pigment removal, Vascular removal
|
Traditional IPL System |
Super IPL System |
|
Frequency |
0.5Hz |
1Hz~10Hz |
Max spot size |
50x10mm2 |
50x15mm2 |
Efficiency |
OPT Super IPL is at least 3 times faster than traditional IPL |
|
Power supply |
800W |
2000W |
Working mode |
Stationary |
On-Motion |
Heating mode |
Peak energy |
Energy stacking |
Cooling result |
-5~10 Degrees Celsius |
-18 Degrees Celsius |
Efficiency of flashing |
50,000 shots |
300,000 shots lifespan or more |
Skin type |
I~IV |
All skin type |
Treatment mode |
HR & SR |
HR ,SHR & SR |
Before & After:
Package:
Shipping:
Delivery term: 3-5 working days via express like DHL, UPS, TNT, Fedex, etc., air cargo shipping, or by sea.

*Warranty:
We offer 1 years free warranty, lifetime maintain, 24 hours calling service.
*OEM ODM:
(1).Software adjustment (logo &menu design, different languages)
(2).Unique machine shape design
(3).Treatment handle, filters design.
(4).Package (style, material, label design)
(5).According to the budget, machine weight, size, provides reasonable projects.
We also could provide the customized products as your requirements. Please feel free to contact with us.
Beijing Metos Technology Co., Ltd is a professional manufacturer medical & aesthetics devices in China. METOS TECH have a high qualified engineer team integrating with optics, machinery, electricity etc to keep us ahead on in this field.
Our main range of products includes IPL, SHR, Diode laser hair removal, Fractional CO2 laser, Q switched Nd Yag laser, Nail fungus laser, 2940nm Erbium Yag laser etc. With high technology, stable quality and perfect treatment results, these devices have won great popularity among clients from all over the world.
Based upon independent R&D, produce team and rich experience in strict quality control, we have provided ODM/OEM service for several international medical equipment suppliers.
We keep our promise for product quality and customer satisfaction, and willing to work for a bright future with our clients together!

1. What is the Payment Terms?
Re: T/T (Wire Transfer), Western Union, Moneygram, Paypal
2. How do you delivery the machine?
Re: By door to door service, say DHL,UPS,TNT,FEDEX,etc ,Or air cargo, Or by sea.
3. What about the delivery?
Re: About 3-7 working days.
4. What’s your warranty?
Re: 12 months for host machine.
5. Do you offer clinical training?
Re: Yes .Welcome to our company for free and professional training.
6. Do you offer OEM/ODM service?
Re: Yes .Welcome to contact us for more details.
7. How many treatments are required?
Re: 3-10 times per course of treatment.
For more information,please feel free to contact us!
Vicky
Skype: tos
Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
Newest IPL SHR Hair Removal/ SHR IPL Machine Hair Removal MES-K8US$ 1,000 - 9,999MOQ: 1 Set
-
2 Handpieces IPL OPT Fast Hair Removal With Intelligent Renting SystemUS$ 1 - 4,999MOQ: 1 Set
-
Super 10Hz Fast Hair Removal SHR IPL/ IPL SHR LaserUS$ 1,000 - 9,999MOQ: 1 Set
-
530-1200nm Best Super IPL Beauty 515-1200nm Machine/ Hair Removal IPLUS$ 1 - 9,999MOQ: 1 Set
-
Powerful Pain Free 10Hz Hair Removal Machine IPL SHRUS$ 1 - 4,999MOQ: 1 Set
-
2016 Newest Hair Removal IPL Beauty Machine/ IPL SHR Hair RemovalUS$ 1,000 - 9,999MOQ: 1 Set
-
Best Seller!!! Professional Shr Hair Removal Laser MES-K8US$ 1 - 4,999MOQ: 1 Set
-
Newest Technology IPL SHR Machine With Unique Self-checking SystemUS$ 1 - 4,999MOQ: 1 Set
-
Vertical IPL Hair Removal/ Hair Removal Machine IPL SHR Laser MES-K8US$ 1,000 - 9,999MOQ: 1 Set
-
Fast Hair Removal IPL SHR FDA ApprovalUS$ 1 - 4,999MOQ: 1 Set
