50ft Automatic Portable Electrical Spring Cord Protector
50ft automatic portable electrical spring cord protector
The use of hose reels makes the workspace more efficient and tidy and gives
you considerable advantages:
SAFETY since you avoid the danger of hoses on the floor
LONGER life of hoses that can not be damaged when rolled up
SAVING OF TIME since you do not have to disentangle or pick up hoses manually
COMFORT because hoses are only extracted for the desired length and automatically
wound up
HIGHER PRODUCTIVITY since the tools are always easily reachable
| Description | 50ft automatic portable electrical spring cord protector |
| Casing material | PP |
| Cord Type | H05VV-F/H05RN-F 3G1.5mm, 3*1mm,2*1.5mm,2*1mm. |
| Cord Length | 14m,10m(optional) |
| Power Source | Spring loaded system |
| Features | Auto roll-up & auto stop |
| Safety lock & Overheat protector | |
| Hose guide system. | |
| 2 years anti-UV | |
| Certificate | CE & RoHS |
| Set include | 1pc metal bracket,4pcs 6*60mm botls, 1pc 6*12 screw.plug & socket/lamp |
| Color | Red, Green, Yellow, Grey..... |
| Use | Suitable for using in garage,workshop 4S repair shop etc. |
| Warranty | 2 years |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
Power Cord Manufactuer Power Cord With Worldwide Certificates Power Cords Extesion Cords VDE /UC/SAA/KC/IMQNegotiableMOQ: 1000 Pieces
-
Power Cord & Extension CableNegotiableMOQ: 2600 Pieces
-
Power Cord VK31249US$ 0.1 - 1.99MOQ: 1000 Pieces
-
9FT Extension Cord in StockNegotiableMOQ: 1000 Pieces
-
Power Strip Unit IEC 320 C13 Outlet x4 / IEC 320 C14 InletUS$ 5 - 6MOQ: 500 Pieces
-
Fiber Patch CordUS$ 0.2 - 70MOQ: 50 Pieces
-
IP 67 Waterproof Cable Assembly 5cords UVUS$ 0.5 - 1.8MOQ: 1000 Pieces
-
Best Quality Brass Plug AdapterUS$ 0.1 - 10MOQ: 1 Piece
-
SAA 10A Extension Lead Socket for Australia Market With Heavty Duty CableUS$ 1 - 5MOQ: 1000 Pieces
-
Factory Motorized Cable Reel System for Power Supply the Stacker & ReclaimerUS$ 1000 - 3000MOQ: 1 Piece












