Aluminum Foil Warehouse Roof Insulation
aluminum foil warehouse roof insulation
aluminum foil warehouse roof insulation are not a new invention but it is becoming very popular in building insulation. aluminum foil warehouse roof insulation are a reflective foil insulation material used to reflect heat where you want it. Just like a thermos, hot sides stay hot and cold sides stay cold. By reflecting radiant energy back into woven aluminium foil can significantly improve the heat loss of the insulation system. However, by reflecting the heat of a home, aluminum foil warehouse roof insulation can significantly improve the heat gain of an insulation system during cooling seasons.
| Name | aluminum foil warehouse roof insulation |
| Appearance | sliver/customized |
| Structure | Aluminium foil + PE + woven + PE + aluminium foil |
| Width(m) | 1.2/1.5/customized |
| Lenth(m) | 100/120/customized |
| Grammage | 140gsm /customized |
| Water Vapor Transmission | 0.015gsm KPA |
| Tensile Strength(MD) | 200N/25mm |
| Tensile Strength(TD) | 250N/25mm |
| Bursting Strenth | 590N |
| Reflectivity | 91%-92% |
| Treatment | FR/UV/VCI/Perforated avaiable |
| Temperature Resistance | 4 hours no decladding -30°C/90°C |


aluminum foil warehouse roof insulation
Changzhou Weedmat Environment Technology Co.,LTD owns two branch factories which equiped with advanced equipment and highly professional manufacturing technology. Our company has more than 100 employees including a creative R&D team. Our main products are weed mats, tarpaulin,PP/PE woven fabric,woven fabric laminated kraft paper and aluminum foil/film insulation material etc.The company has passed ISO9000 quality management system certification.
We've attended Canton fair ,Brazil construction material exhibition,Asian environmental protection and energy saving exhibition in Thailand.Our products are very popular abroad.We provide top quality goods manufactured by most up-to-date facilities. Also,we developed a variety of products at a competitive price to give our customers best satisfaction in every respect.
Last year our output exceeded 9,00 tons, which were mainly exported abroad. Our main markets are the EU, the USA, Africa and Some Asian countries. We welcome anyone who is interested in our items.
1.Are you factory or trading company?
Weedmat:We are a manufacturer with an independent export company.
2. Sample & Order need time:
Sample:2-3 days
Order:15 days
3. How can I get a sample to check your quality?
Weedmat:We can arrange the sample for you to check our quality by Fedex, TNT,ect.
Sample cost will be refundable after order confirmation when your quantity of the order is more than the MOQ.
4.Can you do the design for us?
Wedmat:Yes.We can manufacture the products as per your requirements.Send us high resolution images, logo and design.We will send you finished files for confirmation.
5.Delivery time delay:
Weedmat:We will arrange the most urgent order to produce at the first time to satisfy our customers' request.
Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
XPS Waterproof Board 10mm Thickness for Roofing InsulationNegotiableMOQ: 50 Square Meters
-
XPS Foam BoardNegotiableMOQ: 2600 Pieces
-
NBR Insulated Air Conditioning Copper Tube Rubber Foam Copper Pipe Insulation TubeNegotiableMOQ: 1
-
Hot Sale Basalt Fiber Fireproof Fabric/ Rope/ CurtainUS$ 3 - 15MOQ: 1000 Square Meters
-
Wanael Building Material Fire Resistance Aluminium Foil Thermal Insulation Materials Supplier's ChoiceUS$ 1.33 - 1.33MOQ: 10 Square Meters
-
Advanced Processing XPS Foam Board ManufacturerUS$ 1,000 - 50,000MOQ: 1 Set
-
Alkali-resistant Concrete Fiber Glass Mesh for BuildingUS$ 0.24 - 0.406MOQ: 5000 Square Meters
-
Non-woven Polypropylene Bag Insulation Vacuum BagsUS$ 3 - 3MOQ: 1000 Pieces
-
Thermal Insulation MaterialUS$ 0.6 - 20MOQ: 3000 Meters
-
Heat Insulation Cup CoverUS$ 0.2 - 0.5MOQ: 1000 Pieces







