High Tunnel Plastic Agricultural Greenhouses for Sale
High tunnel plastic agricultural greenhouses for sale
High tunnel plastic agricultural greenhouses are made of PE material,having good effect on ventilation,anti-uv and anti-dripping,widely used in planting different kinds of plants such as vegetables,flowers,or greens.
Frame structure:hot dipped galvanized steel,anti-rust,durable,expanding its service life
15 years warranty time
Cover material:double or single PE film,anti-dripping,anti-uv,heat preservation
| High tunnel plastic agricultural greenhouses for sale | |
| Frame structure | hot dipped galvanized steel pipe |
| Cover material | Double inflatable anti-uv PE film |
| Type | Dome |
| Span | 8m,9m,9.6m,10.8m,12m |
| Bay | 4m,8m,12m |
| Column Height | 4m,5m,6m,7m |
| Wind load | 0.35KN/m2 |
| Snow load | 0.35KN/m2 |
| Plants hanging load | 0.15KN/m2 |
| Rainfall | 140mm3/h |
It can be customized according to your needs.
a. low running cost
b. anti-aging,anti-rust,anti-wind,anti-uv
c. easy to install without damaging zinc coat
d. widely used at planting vegetable,fruit or other plants
--------------------------------------------------------View More----------------------------------------------------------
- Greenhouse manufacture
- Factory price
- Excellent quality
- Professional service
- Your best choice
Product design:
We never stop on research and development.
Our factory:
Our accessory:
Each accessory is selective.
-----------------------------------------------------------view more------------------------------------------------------------
Our project:
pursing to build the best greenhouse for you

TEL: 008613378103791
Wechat: 13378103791
Email:
WhatsApp:0086 13378103791
Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
2.0,2.8, 3mm Greenhouse Zigzag Wires Plastic Coated With Corrosion ResistanceUS$ 10 - 50MOQ: 50 Bags
-
Specializing In The Production Thermal Sensitive Agriculture Sun Shade Net Cover Cloth For PlantNegotiableMOQ: 1 Piece
-
Fiberglass GreenhouseUS$ 1 - 50MOQ: 500 Square Meters
-
Greenhouse Sun Shade Net,shade Net Price ,sunshade Net ClothUS$ 0.9 - 15MOQ: 100 Square Feet
-
High Reflective Mylar Grow Tent, Hydroponic System Grow Box for GreenhouseUS$ 20 - 60MOQ: 100 Pieces
-
China Manufacturer Durable Agriculture Greenhouse FilmNegotiableMOQ: 5000 Kilograms
-
FRP Greenhouse PoleNegotiableMOQ: 5000 Meters
-
Agricultural Greenhouse for SaleUS$ 195 - 625MOQ: 1 Set
-
Fertilizer TankUS$ 15 - 23MOQ: 10 Sets
-
FRP Agriculture Greenhouse PoleUS$ 0.1 - 5MOQ: 1000 Meters










