Sell Well Hydroponics 4 Pin Fan Speed Controller
Description of 4 pin fan speed controller
| Voltage | 120V |
| Units/pallet | 480 |
| Rated Amperage | 15 |
| Frequency | 60Hz |
| Warranty | 1 year |
| Units/case | 24 |
| Shipping Weight | 1.0lbs |
| Package Dimensions | 6.2Lx8.2Wx5.5H |
Pictures of 4 pin fan speed controller
Features of products
1.Specifically made for use with fans and blowers.
2.Correctly manipulates input power sine wave for type of
motors being controlled.
3.Higher sensitivity control allows precise flow adjustments.
4.Stall speed range eliminated to eliminate fan stoppage.
5.Internal self-resetting circuit breaker in case of over-voltage.
6.It will correctly and precisely adjust the speed of centrifugal
fans without causing the motor to hum.
7.This means it will help prevent damage to fan motors, ensuring
longer life.

Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
ASKAWA CIMR-AC4A0414AAA AC Inverter NegotiableMOQ: 1 Piece
-
Frequency Converter 50hz To 60hz Fire-resistant CablesUS$ 1 - 10000MOQ: 1 Piece
-
Power InverterNegotiableMOQ: 2500 Pieces
-
2014 High Quality Pure Sine Wave Power Inverter 12v 220vUS$ 1 - 1,000MOQ: 100 Units
-
E82EV751_2C E82EV751-2C InverterUS$ 1 - 2MOQ: 1 Piece
-
New 10A 12V 24V 36V DC Electric Motor Speed Controller for Electric Motor PWM Control DC Motor DriverUS$ 1 - 100MOQ: 100 Units
-
1000W Pure Sine Wave Power Inverter DC 12V to AC 230V New Car Caravan A1766US$ 90.93 - 91.53MOQ: 300 Pieces
-
12 Volt 220 Volt Inverter, Pure Sine Wave Inverter, Dc to Ac Power InverterNegotiableMOQ: 1 Piece
-
Irrigation Equipment Center Pivot Parts of Frequency Convertor & Pressure Sensor SystemNegotiableMOQ: 1 Set
-
Sell el Inverter DriverUS$ 2 - 12MOQ: 5 Pieces






