Transparent Pvc Mattress Packing Plastic Film,soft Pvc Printing Film
transparent pvc mattress packing plastic film,soft pvc printing film
| Item name | pvc mattress packing plastic film |
| Material | pvc plastic |
| Colour | white and blue,etc |
| Size | max width is 2.45m |
| thickness | min is 20 micron |
| usage | Tamper-proof packaging of the various of kinds of furniture and electrical products |
| normal weight | is about 28 kg/roll .small roll weight is about4-10kg/roll |
| Certificate | SGS,PVC ROHS |
| Payment Terms | T/T , L/C, etc |
| Shipping Point | Guangzhoushengzhen |
| Sample Policy | Existing Sample Time 3 Days |
| Minimum Order Quantity | 1000kg |
| MOQ Production Time | about 7-15 working days |
| Accept OEM | Yes |
| Packaging Details | paper & plastic normal packing |
| trial order | Yes |
| printed | yes,according to ur logol |
Other massage of the High-transparent pvc printing plastic film
1).pvc normal clear film: thickness:0.06mm-0.50mm, width: no more than 200cm length:It depends on customer's choice phr:20~50
2).pvc super clear film: thickness :0.08mm-0.80mm, width: no more than 180cm, length:It depend on customer's choice phr:20~50 3).pvc granules:any specification is ok.
4)material: polyvinyl chloride
5)technique: calendaring film
6) classification: super clear, normal clear and translucent
7) colour: any colour is ok
8)feature: cold-proof, moisture-proof, transparency, stable and so on
service terms:
1)MOQ:normal film MOQ 500kg,printed film MOQ 3 tons.except for the trial order
2)Payment: 30% T/T advance , Balance must be paid before delivery.
3)Delievery time:about 15 working days after recieving 30% deposit.
4) Packing: Inner packing:rolls with paper core inside Outer packing:rolls with kraft paper and transparent film outside

Welcome to contact with me, and hope you will be interesting the products of our company. I will try my best reply to you within 24 hours, and give the good service to you , i will appreciated if you get in touch with me as you available time.
transparent pvc mattress packing plastic film,soft pvc printing film
Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
Silage Film Silage Stretch FilmUS$ 2.0 - 3.5MOQ: 1000 Kilograms
-
PET Release Film Transparent and Matte Insulation Film JB1256-77 Standard for Industry Use in RollNegotiableMOQ: 1 Tray
-
Foam PackagingNegotiableMOQ: 2300 Pieces
-
PE Bottom Film for Sanitary Napkin and DiapersUS$ 2 - 2.35MOQ: 1 Ton
-
Transparent Low Density Polyethylene Plastic Film for FoodUS$ 0.5 - 3MOQ: 100 Rolls
-
High Quality 9 Color Printed PVC Shrink Sleeve LabelUS$ 2,190 - 2,250MOQ: 1 Ton
-
PE FilmNegotiableMOQ: 1
-
Transparent Stretch Film in RollsNegotiableMOQ: 25 Boxes
-
Made in China Superior Quality Anti-UV Plastic FilmNegotiableMOQ: 5000 Kilograms
-
China Lldpe Pallet Stretch FilmUS$ 1.72 - 2MOQ: 100 Rolls









