Big Size pe Points off Bags for Mattress Packing
big size pe points off bags for mattress packing
| Item name | big size pe points off bags |
| Material | pe plastic |
| Colour | white and blue,black,etc |
| Size | max width is 2.55m |
| thickness | min is 20-micron |
| usage | Tamper-proof packaging of the various of kinds of furniture and electrical products |
| normal weight | is about 50kg/roll . |
| Certificate | SGS,PVC ROHS |
| Payment Terms | T/T , L/C, by cash ,by Trade Assurance |
| Shipping Point | Guangzhoushengzhen |
| Sample Policy | Existing Sample Time 3 Days |
| Minimum Order Quantity | 1000kg |
| MOQ Production Time | about 7-15 working days |
| Accept OEM | Yes |
| Packaging Details | paper & plastic normal packing |
| trial order | Yes |
| printed | yes,according to ur logol |
The advantage of the big size pe points off bags :
1, printed mattress PE film is one of our 2015 top sale paroduct.
2, Can do 2450mm width with any four kinds color printed.
3, Our designer will help u design your logo in different style free until you say ok
4, Our printed machine is very expensive,about 300 million RMB and it’s the Copperplate printing, Uniform color, rich colors,can meet defferent customers meet
5, Printed mattress cover pe film Enhance marketing capabilities and visibility for customers' products ,made the mattress more beauty, and appreciation
6, Reasonable price, delivery in time
The vacuum compressed packaging is used for mattress compressor, the professional electronic control system can rapidly compress mattress in different sizes and thickness under the condition of ensuring not damage mattress, which can greatly save transport space and improve transport efficiency, thus acieve the purpose of reducing transporation and storage costs.
Other importan term:
1,payment terms: T/T,30% as deposit,balance must be paid before delivery. Also can used at sigh L/C and cash or Trade Assurance.
2,price term : FOB,CIF,CNF ,EXW shenzhen/guanzhou price,vaild to .
3,delivery time: about 7-15 working days after recieved your deposit
4,the quantity ( weight ) will according to the last finished production
5,quality according to our sample
6, Above price is basic on 20' GP container,about 17 tons
Follwoing picture is our factory hot sale products list. If you feel interested in one of then ,pls kindly leave me massage. I'll reply you ASAP. Thanks million.
NaiGu mattress compressing and packing factory which is a leading manufacturer and exporter in plastic film and matress machine products. It is famous for its high quality products and service, and won good reputation among its customers. Our factory export all kind of mattress packing machine,mattress making machine,furniture packing film, mattress bags, compressing bags,mattress pvc film so on.
Welcome to contact with me, and hope you will be interesting the products of our company. I will try my best reply to you within 24 hours, and give the good service to you , i will appreciated if you get in touch with me as you available time.
Cathy / Tel & Whats app: 086-18829912266
QQ: 2573495697 Skype: naigu.bingbing
Official web: /en/
big size pe points off bags for mattress packing
Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
PET Release Film Transparent and Matte Insulation Film JB1256-77 Standard for Industry Use in RollNegotiableMOQ: 1 Tray
-
Fire Retardant PE Film Fireproofing Polyethylene FilmUS$ 1.5 - 2.0MOQ: 1000 Kilograms
-
Foam PackagingNegotiableMOQ: 2300 Pieces
-
PE Bottom Film for Sanitary Napkin and DiapersUS$ 2 - 2.35MOQ: 1 Ton
-
Transparent Low Density Polyethylene Plastic Film for FoodUS$ 0.5 - 3MOQ: 100 Rolls
-
High Quality 9 Color Printed PVC Shrink Sleeve LabelUS$ 2,190 - 2,250MOQ: 1 Ton
-
PE FilmNegotiableMOQ: 1
-
Transparent Stretch Film in RollsNegotiableMOQ: 25 Boxes
-
Made in China Superior Quality Anti-UV Plastic FilmNegotiableMOQ: 5000 Kilograms
-
China Lldpe Pallet Stretch FilmUS$ 1.72 - 2MOQ: 100 Rolls












