Semi-automatic High Efficiency Menory Foam Mattress Wrapping Machine
WELCOME TO VISIT OUR FACTORY WEB:
semi-automatic high efficiency menory foam mattress wrapping machine
| item name | semi-automatic menory foam mattress wrapping machine |
| mattress size | 2000*2100 |
| table size | 2200*2100 |
| can rolled mattress | foam mattress,spring mattress |
| exter size | compressing first then wrapping |
| used material | pvc film |
| weight | 1200kg |
| power | 2.5kw |
| voltage | 380V/50HZ |
| demension | 4600*2500*1300mm |

The detail imformation the the semi-automatic menory foam mattress wrapping machine:
Mattress racking machine, this machine is specialized in rolling packing the foam mattress which density is equal or above 40kg/m³.It has the following advantages:
High production: it takes 35-40 seconds to finish one foam mattress rolling packing into the plastic bag.
Simple operation. It will automatic rolling packing if you put on the foam mattress and plastic bag and then push one button. The worker can operate the machine skillful after few minutes training.
Low packing cost: It needs one PVC and PE bag to pack one foam mattress. The volume of foam mattress can be reduced gently after rolling packing.
Thereby the cost of transportation and storage can be much lower. The machine is compact and convenient to installation and maintenance. Exit diameter can be customized.
We are the professional manufacturer for furniture packaging material and mattress compressing & packing machine . We have exported our products to Mexico , Malaysia , Romania , Turkey , India and so on . We enjoyed the reputation from massive clients by our the excelllent quality and competitive price .
Following is my contact detail :
Cathy Quan / Tel & Whats app : 0086-18829912266
QQ: 2573495697 Skype: naigu.bingbing
Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
Square Shape Chocolate Fold Wrapping Machine With Best Factory PriceUS$ 9800.00MOQ: 1 Unit
-
Wrapping MachineNegotiableMOQ: 2700 Sets
-
Chocolate Candy Foil Folding Wrapping MachineNegotiableMOQ: 1
-
Automatic Tea Box Cellophane Wrapping Machine for PerfumeUS$ 8000 - 16900MOQ: 1 Set
-
Bottle Shrink Package Machine /bottles Shrink Wrap Machine/bottle Packing MachineUS$ 15,000 - 60,000MOQ: 1 Set
-
Hot Sale and Stainless Steel Sushi Packing MachineNegotiableMOQ: 1 Set
-
HEAT SHRINK MACHINEUS$ 1,000 - 1,170MOQ: 1 Set
-
Snack Food Wrapping EquipmentUS$ 1,000 - 9,999MOQ: 1 Set
-
Automatic Rice Cake Candy Packing Machine, Automatic Rotary Candy Premade Pouch Packing Machine for SaleUS$ 5,000 - 20,000MOQ: 1 Set
-
PET Strap SealerUS$ 18 - 25MOQ: 100 Sets


