India Memory Form Mattress Packing Machine/mattress Packing Machine
WELCOME TO VISIT OUR WEBSITE,IF POSIBLE,WARMLY WELCOME TO VISIT OUR FACTOTY IN SHUNDE FOSHAN,NEAR FROM GUANGZHOU
india memory form mattress packing machine/mattress packing machine
This machine adopts the heat sealing principle to seal the PVC for mattress , pillow and such material . It has turning working table . So you can turn 180°, 270° or 360°,to seal the different sides of mattress .Conveninent opertation and superior sealing mark . After packing by this packing& sealing machine , the mattress look more beautifull .
| Item name | mattress packing machine |
| model | NG-26C (PVC,PE film packing machine) |
| voltage | 220V/50Hz |
| sealling power | 3 kw |
| outer demension(L*W*H) | 3100*750*1650mm |
| number pf air cylinder | 4pce |
| volume | abou 4m³ |
| weight | 400kg |
| sealling length | 2600mm |
| working table | 1600*1600*700mm (adjustable) |
| Certificate | SGS,TUV |
| Payment Terms | T/T , L/C, etc |
| Shipping Point | Guangzhoushengzhen |
| Minimum Order Quantity | 1 set |
| MOQ Production Time | about 5-15 working days |
| Accept OEM | Yes |
| Packaging Details | wooden case & plastic normal packing |
| trial order | Yes |
| distribution | 4 pcs heat wire,High-temperature tape with adhesive 2 pcs,High-temperature tape 2 pieces |
| warranty | one year warranty |
1.Sealing plastic well to avoid leaking .
2.Making plastic bag with high efficiency .
3.Using mattress common packing .
4. Excellent impact resistance
5. Good for packaging efficiency
6. Perennial surply
7. Packing : Packing in wooden or plastic packing (or according the cilents requirement)
8. Delivery : Actually is 20-30days(but according the details )
9. Unit price : EXW/CIF/FOB guangzhou or shenzhen
10. Payment : L/C,T/T 30% deposit, blance against of the copy of B/L documents .

We should be grateful for your furnishing us details of your requirements.
Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
Wrapping MachineNegotiableMOQ: 2700 Sets
-
Chocolate Candy Foil Folding Wrapping MachineNegotiableMOQ: 1
-
Automatic Tea Box Cellophane Wrapping Machine for PerfumeUS$ 8000 - 16900MOQ: 1 Set
-
Bottle Shrink Package Machine /bottles Shrink Wrap Machine/bottle Packing MachineUS$ 15,000 - 60,000MOQ: 1 Set
-
Hot Sale and Stainless Steel Sushi Packing MachineNegotiableMOQ: 1 Set
-
HEAT SHRINK MACHINEUS$ 1,000 - 1,170MOQ: 1 Set
-
Snack Food Wrapping EquipmentUS$ 1,000 - 9,999MOQ: 1 Set
-
Automatic Rice Cake Candy Packing Machine, Automatic Rotary Candy Premade Pouch Packing Machine for SaleUS$ 5,000 - 20,000MOQ: 1 Set
-
PET Strap SealerUS$ 18 - 25MOQ: 100 Sets
-
Cling Film Packaging MachineUS$ 80 - 80MOQ: 1 Set









