Fast Knit Braiding Machine/Edge Banding Machine for Sale


fast knit braiding machine /Edge banding machine for sale
| item name | fast knit braiding machine |
| Brand | NaiGu |
| Type | NG-06T |
| Thickness of mattress | 100-300mm |
| Table lifting range | 140mm |
| Adjust angle | 30°~55 |
| Table size | 1420X1950mm |
| Overall dimension | 1950X1420X1650mm |
| Moving motor power | 0.75KW |
| Motor upper&down motor | 0.75KW |
| Weight | 520k |
| Power supply | 3-phrase 380v 50Hz |
| Speed of corner | 1~6.8m/min(adjustable) |
| Speed of sewing | 6.5m/min(adjustable) |
Application and performance
1. tape edge machine is one of new-style edge closing machines
2. working table have only two transmission belts
3. controled by PLC
4. have functions of travelling, cornerring and flipping automatically
Sewing head type:chain stitch Sewing head type:chain stitch
The functions of automatic adjustment improve the sewing speed and quality. the stable and reliable adjustmen mechanism make the changes of product specifications be more convenient and efficient.It is a perfect equipment to manufacture mattress.
Following is our factory hot sale products,,If one of them memt your need,pls kindly sent me massage ,It will be our honor and our pleasure to give you service:
1.Payment terms:T/T,30% as deposit,balance must be paid before delivery.
2.Delivery : Actually is 25-30days(but according the details )
3.Unit price : EXW/CIF/FOB guangzhou or shenzhen
4.Packing : Packing in wooden or plastic packing (or according the cilents requirement)
5.Your inquiry related to our product and price will be replied in 24hours.

I believed that our products and service will meet ur need,Please welcome to enquirely
Please Note don't forget tell me you need the product detail information such as specification or you have the specification request in it. Do not to hesitate to contact me
Here's my contact way:
Tel: Cathy / 086-18829912266 QQ: 2573495697
Skype: naigu.bingbing Whats app: 18829912266
Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
Cnc Router WMT2040 Cnc Engraving for Metal and Wood WorkingNegotiableMOQ: 1
-
JOY 6090 CNC Router Machine With CE CertificationUS$ 1,499 - 4,999MOQ: 1 Set
-
Co2 Laser Engraving Cutting Machine Engraver 40wUS$ 2,000 - 15,000MOQ: 1 Set
-
Woodworking RouterUS$ 1 - 4.8MOQ: 100 Pieces
-
DT1325 Cnc Router, Woodworking Cnc Machine,cnc Portrait Carving MachineUS$ 4,500 - 7,500MOQ: 1 Set
-
Cnc Wood Engraving Machine Spare Parts / Spare Parts Woodworking MachineNegotiableMOQ: 1 Set
-
2016 New CE Approval Chinese Cnc Router Cnc Lathe MachineUS$ 1 - 4,000MOQ: 1 Set
-
Hot Selling and Best Quality Mattress Edge Sewing MachineNegotiableMOQ: 1 Set
-
Heavy Model Marble Engraving Machine Cnc Stone Cnc RouterUS$ 10,000 - 99,999MOQ: 1 Set
-
2013 Hot Sale Mini CNC RouterUS$ 2,300 - 3,500MOQ: 1 Set







