1100cc Jetski
This is our factroy
| Model | SQ1100JM |
| Dimension(L*W*H) | 3220*1170*1150mm |
| Dry Weight | 325kgs |
| Max Load Capacity | 240kgs |
| Max People on Board | 3 people |
| Maximum Output | 75Kw(102hp)/8000r/min |
| Trolling Speed | 1600--1700 r/min |
| Max Fuel Consumption | 28.0L/h |
| Propulsion System | Axial flow,single stage jet pump |
| Impeller Rotation | Counterclockwise(viewed from rear) |
| Jet Thrust Nozzle Horizontal Angle | 24+24 degree |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded Gasoline |
| Recommended Engine Oil | SAE 10W-30,20W-40,20W-50 |
| Fuel Tank Capacity | 60L |
| Engine | 4-cylinders;4-stroke |
| Engine Displacement | 1052cc |
| Compression Ratio | 11.4:1 |
| Bore&Stroke | 76*58mm |
| Lubrication System | Dry sump |
| Cooling System | Water cooled |
| Starting System | Electric Starter |
| Ignition System | TCI |
| Spark Plug | CR9EB(NGK) |
| Spark Plug Gap | 0.7-0.8mm |
| Battery Capacity | 12V,19Ah |
| Charging System | Flywheel magneto |
| Engine Oil Quantity(Total amount) | 4.3L |
| Container loading(20FT/40FT/40HQ): | 4/12/12 |
Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
JET SKI KAWASAKI 310 X 2016NegotiableMOQ: 1 Unit
-
EPA Approved 1100cc Jet SkiNegotiableMOQ: 1 Unit
-
1100cc Personal Watercraft With EECUS$ 5,000 - 6,500MOQ: 4 Pieces
-
Mini Jet Boat Electric Lithium Battery Water Jet Surfboard Latest Jet Skiing and SpeedUS$ 2990 - 3390MOQ: 1 Unit
-
Kun 5 Under Water Scooter Mini Scuba Tank Diving Equipment Shallow Sea DiveUS$ 605 - 620MOQ: 1 Piece
-
Qfgate Luxury Motorboat Fashion Jet SkiUS$ 6500 - 8300MOQ: 1 Piece
-
1052cc 4 Cylinders 4 Stroke Hot Sale Jet MotorUS$ 8,700 - 12,000MOQ: 4 Pieces
-
Popular Selling High Quality Toy Jet Ski For Kids, Mini Electric Air Motorboat For ChildrenNegotiableMOQ: 100 Pieces
-
1100cc EFI Jet Ski/motor Boat 1100cc for Sale (TKS1100)US$ 5,200 - 5,600MOQ: 1 Unit
-
Water Amusement Motorboat Water Entertainment Mini MotorboatUS$ 5,000 - 11,000MOQ: 1 Piece

