EPA Approved 150cc Double Seater Adult Dune Buggy
Our SQ150GK Go Kart is designed with the latest technology is suitbale for recreation and cometition. Most of the frame is made of steel tube structure. SQ150GK is started with electronic starter. Besides for the recreation and competition, this go kart could help drivers keep fit and keep the mind clearly. During driving, please take care of safety. ( Emission standard is comply with the terms of the EPA 40CFR requirements)
| Model | SQ150GK-2 |
| Product Type | 150cc Go Kart/Dune buggy |
| Certification | EPA |
| Overall Dimension (L*W*H) | 2450mm*1510mm*1580mm |
| Engne Type | Single cylinder, 4 stroke, air cooled |
| Fuel Type | Unleaded petrol above 90# |
| Bore * Stroke | 57.4mm*57.8mm |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Cylinder working volume | 149.6ml |
| Power | 6.0kw/3600r/min |
| Engine max speed | 8500r/min |
| Max torque/Rotate speed | 8.3Nm/(6000±100)r/min |
| Mini idle load ratate speed | (1700±100)r/min |
| Clutch connecting rotate speed | (2000±200)r/min |
| Starter | Electronic start |
| Battery | 12V/9Ah |
| Gearbox | CVT |
| Wheelbase | 1885mm |
| Mini ground clearance | 100mm |
| Mini turning diameter | ≤8m |
| Max loading | 160kg (2 person) |
| Max speed | 60km/h |
| Gasoline consumption | ≤4.5L/100km |
| Starter | ≤15s |
| Climbing degree | 18° |
| Tire (Front/Rear) | 21*7-10; 22*11-10 |
| Driving model | Chain drive |
| Brake system | Disc brake by foot |
| Steering system | Steering wheel |
| Fuel tank | 6L |
| N.W/G.W | 260kg/328kg |
| Colors Available | Yellow, Blue, Green, Red, Black, Gray |
Packing: Steel crate box inside and carton box outside
Delivery time: Within 35 days after the deposit confirmed
Mini order quantity: 4 Unit
FOB Port: Ningbo/Shanghai
Payment term: 30% deposit in advance, balance against the copy of B/L
Quality guarantee: Engine, gearbox, transmission system, frame, for 1 year. Other parts for half a year. Not include the glass and plastic cover.
All parts will be supplied as free of charge due to quality defect.
All parts will be supplied for 5 years at least.
Zhenqi Motion Apparatus Co., Ltd., which is specialized in manufacturing UTV, ATV, GO Kart, Dune buggies, Motor boat, and other Electric power scooters with 10 years experience.
All spare parts include covers, frames, engine, gearbox, differential lock are manufactured by ourselves. The ATV with EEC/EPA certificated.
Here is our main product list below.
1. UTV 500cc, 4x4, automatic transmission, EPA approved.
2. ATV 500cc, 4x4, automatic clutch, EPA approved.
3. Kids buggy 80cc, 4x2, automatic transmission, EPA approved.
4. Dune buggy 150cc, automatic transmission, EPA approved.
5. Jet Motor boat 1100cc, Yamaha model, EPA approved.
Packing: Steel crate box inside and carton box outside
Delivery time: Within 35 days after the deposit confirmed
Mini order quantity: 1 Unit
FOB Port: Ningbo/Shanghai
Payment term: 30% deposit in advance, balance against the copy of B/L
Quality guarantee: Engine, gearbox, transmission system, frame, for 1 year. Other parts for half a year. Not include the glass and plastic cover.
All parts will be supplied as free of charge due to quality defect.
All parts will be supplied for 5 years at least.
Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
Wholesale Racing go KartUS$ 700 - 1,200MOQ: 2 Pieces
-
TRPRO-EK1 Electric Racing go Kart for AdultsUS$ 300 - 500MOQ: 30 Pieces
-
Single 5 Layers of Corrugated Packaging go CartNegotiableMOQ: 500 Pieces
-
GOES CF MOTO Design With Different Shape WellNegotiableMOQ: 1
-
125cc Racing go KartUS$ 4,760 - 5,000MOQ: 5 Units
-
500cc 4x4 4WD Off-Road Dune BuggyUS$ 3,500 - 4,000MOQ: 2 Pieces
-
EEC 250CC KA-GK-250B Two Seats go KartUS$ 1,000 - 2,000MOQ: 1 Unit
-
JLA-98 2017 New Cheap 300CC Reverse Trike For Sale With Cheap PriceNegotiableMOQ: 5 Pieces
-
FMGK-1100 go Kart With EEC(1100cc)US$ 5,800 - 6,600MOQ: 1 Unit
-
Specialized Production 110cc/150cc/250cc/500w/800w/1500w Mini Jeep go Kart Four Wheel Motorcycle for Sale Factory PriceUS$ 400 - 700MOQ: 1 Piece


