110cc Mini Chopper Pocket Bike
Specifications
110cc mini moto pocket bikeHonda technic, C110 engine
106.7cc, single-cylinder, 4-stroke, air- cooled
110 cc mini moto pocket bike
Nice appearance
Big rear footrest
Reasonable price
| Engine | |
| Type | Honda technic, C110 engine,106.7cc, single-cylinder, 4-stroke, air- cooled |
| Bore x Stroke (mm) | 52.4 x 49.5 |
| Compression Ratio | 9.7:1 |
| Ignition | CDI |
| Transmission | 4-speed gear shift |
| climbing ability | ≥18° |
| Starting system | Electric/kick |
| Max power | 5.5 kw/8500r/min |
| Max speed(km/h) | 75km/h |
| Drive | chain |
| Chassis | |
| Suspension/Front | Swing-arm spring oil damper |
| Suspension/Rear | Spring oil damper |
| Brakes/Front | Drum type |
| Brakes/Rear | Drum type |
| Tires/Front | 2.50-17 |
| Tires/Rear | 2.75-17 |
| Dimensions | |
| Length x Width x Height | 1960mm x 655mm x 1100mm |
| Wheelbase | 1260mm |
| Dry Weight | 100kg |
| Fuel Capacity | 7.8L |
| economical fuel | ≤1.3L/100KM |
| Color Options | red/black yellow/black black |
| Packing size: | 1770*570*1000 |
| Qty/40’ | 52UNITS/40GP ,84unis/40HQ |
Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
250cc Cruiser MotorcycleNegotiableMOQ: 10 Pieces
-
TDPRO-EA2 Electric Mini Bike for SaleUS$ 210 - 315MOQ: 50 Pieces
-
Starting Dry Charge Motorcycle Battery 6V4AhUS$ 3.6 - 5.2MOQ: 300 Pieces
-
60v 20Ah(17S8P) Li-ion Battery PackUS$ 750 - 800MOQ: 10 Packs
-
2016 New Design Child Wooden Mini Bike,convertible Kid Wooden Mini Bike W16A022US$ 10 - 25MOQ: 100 Pieces
-
Q-127 Electirc Scooter TireNegotiableMOQ: 300 Pieces
-
Upbeat 125cc Pit Bike ,dirt Bike,KLX Adults Dirt Bike (high Quality Promise)US$ 300 - 400MOQ: 20 Sets
-
GT 650 2015NegotiableMOQ: 18 Units
-
500CC off Road Side by Side Polaris UtvNegotiableMOQ: 1 Piece
-
2016 Newest KTM85 Style Off Road Dirt BikeUS$ 400 - 600MOQ: 5 Pieces
