50cc Baboon Motorccycle
Specifications
50cc baboon motorcycleEngineType: 49cc, single-cylinder, 4-stroke, air- cooled
Starting system:Electric/kic
50cc baboon motorcycle
Appearance is very nice
steel wheel
With rear licence light
Very popular on Milan Fair and canton fair
Very suitable for student and lady
| Engine Type | 49cc, single-cylinder, 4-stroke, air- cooled |
| Starting system | Electric/kick |
| Max power | 2.4kw/8000r/min |
| Max torque | 3.0N.m/7500i/min |
| Max speed | 45KM/H |
| Chassis | |
| Suspension/Front | Spring oil damper |
| Brakes/Front | Drum type |
| Brakes/Rear | Drum type |
| Tires/Front | 3.00-12 |
| Tires/Rear | 3.00-12 |
| Dimensions | |
| Length x Width x Height | 1750mm x800mm x 945mm |
| Wheelbase | 1250mm |
| Economic consume | 1.6L/100KM |
| Fuel Capacity | 4L |
| Packing size | 1600*460*860mm |
| Color Options | black,white,blue, |
| Qty/40’ | 32units/20GP 108 units40HQ,200 sets/ 40HQ (CKD) |
Inner:metal frame
Outer:carton
by sea
Bulk order,we will supply free spare parts for your after sale service.
Warranty:6000Km
Why choose us
1.We are an experienced manufacturer.
2.Our products through the EEC authentication.
3.We have the appearance of the fashion of the dirt bike.
4.We have high quality level and competitive price.
5.Specialized in dirt bike,classic,cruiser,mini export trade.
6.Strict quality control system.
Contact us
SHANDONG PIONEER MOTORCYCLE CO.,LTD
contact:Wendy
Skype:wendymotor
Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
250cc Cruiser MotorcycleNegotiableMOQ: 10 Pieces
-
TDPRO-EA2 Electric Mini Bike for SaleUS$ 210 - 315MOQ: 50 Pieces
-
Starting Dry Charge Motorcycle Battery 6V4AhUS$ 3.6 - 5.2MOQ: 300 Pieces
-
60v 20Ah(17S8P) Li-ion Battery PackUS$ 750 - 800MOQ: 10 Packs
-
2016 New Design Child Wooden Mini Bike,convertible Kid Wooden Mini Bike W16A022US$ 10 - 25MOQ: 100 Pieces
-
Q-127 Electirc Scooter TireNegotiableMOQ: 300 Pieces
-
Upbeat 125cc Pit Bike ,dirt Bike,KLX Adults Dirt Bike (high Quality Promise)US$ 300 - 400MOQ: 20 Sets
-
GT 650 2015NegotiableMOQ: 18 Units
-
500CC off Road Side by Side Polaris UtvNegotiableMOQ: 1 Piece
-
2016 Newest KTM85 Style Off Road Dirt BikeUS$ 400 - 600MOQ: 5 Pieces



