50cc 110cc Gasoline Mini Bike
gasoline mini bike
50cc/110cc/125cc
LCD Figure speedometer
Normal black muffler or Stainless steel muffler
Vacuum tire
Aluminum wheel
| Engine Type | 106.7, single-cylinder, 4-stroke, air- cooled |
| Bore*Storke | 52.4*49.5 |
| Compression ratio | 9.0:1 |
| Starting system | Electric/kick |
| Max power | 4.6kw/7500r/min |
| Max torque | 6.9N.m/5000r/min |
| Max speed | 70KM/H |
| Chassis | |
| Suspension/Front | Spring oil damper |
| Brakes/Front | Disk type |
| Brakes/Rear | Drum type |
| Tires/Front | 110/70-12 |
| Tires/Rear | 110/70-12 |
| Dimensions | |
| Length x Width x Height | 1750mm x 800mm x 945mm |
| Wheelbase | 1250mm |
| Economic consume | 1.6L/100KM |
| Fuel Capacity | 4L |
| Packing Size | 1600mm*460mm*860mm |
| Color Options | red,black,blue,white,yellow |
| Qty/40’ | 108 units40HQ, 40units/20GP |
| with aluminum wheel,diginal speedometer, normal black muffler |
packing:metal frame/carton
Loading port:Qingdao,China
Delivery time:within 25-30days after receiving 30% deposit.
we can supply free spare parts for your after sale service.
warranty:6000km
SHANDONG PINEER MOTORCYCLE CO.,LTD is located in Rizhao city,shandong province,established in 2002.
main products include dirt bike,mini,classic,cruiser,tricycle.
our products are also exported to Europe, America, and Latin America, where they are extremely well received.
Please browse our to look at more detailed information.
Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
250cc Cruiser MotorcycleNegotiableMOQ: 10 Pieces
-
TDPRO-EA2 Electric Mini Bike for SaleUS$ 210 - 315MOQ: 50 Pieces
-
Starting Dry Charge Motorcycle Battery 6V4AhUS$ 3.6 - 5.2MOQ: 300 Pieces
-
60v 20Ah(17S8P) Li-ion Battery PackUS$ 750 - 800MOQ: 10 Packs
-
2016 New Design Child Wooden Mini Bike,convertible Kid Wooden Mini Bike W16A022US$ 10 - 25MOQ: 100 Pieces
-
Q-127 Electirc Scooter TireNegotiableMOQ: 300 Pieces
-
Upbeat 125cc Pit Bike ,dirt Bike,KLX Adults Dirt Bike (high Quality Promise)US$ 300 - 400MOQ: 20 Sets
-
GT 650 2015NegotiableMOQ: 18 Units
-
500CC off Road Side by Side Polaris UtvNegotiableMOQ: 1 Piece
-
2016 Newest KTM85 Style Off Road Dirt BikeUS$ 400 - 600MOQ: 5 Pieces


