Kids Gas Powered Atv 50cc With CE
Specifications
2 STROKE 49CC AIR COOLEDAUTOMATIC WITH REVERSE GEAR
PULL ATART
| Engine Type | 1E44F-6,single cylinder, two stroke |
| Engine Brand | KXD |
| Engine Displacement | 50CC |
| Cooling System | force-air cooling |
| Bore and Stroke | 44x33.15(MM) |
| Compression | 8.0:1 |
| Maximum Power Kw(r/min) | 1.8/7000 |
| Maximum Torque N.m(r/min) | 2.4/5500 |
| Minimum idle speed(r/min) | 2800±150 |
| Carburetor Type | H117A,float type(plunger) |
| Clutch Type | Automatic centrifugal |
| Spark plug type | BM6A |
| starting mode | Automatic reset, hand pull cable |
| Ignition Type | Contactless magnetic control ignition |
| Fule type | ≥90# |
| Lubrication Type | Fuel mixture lubrication, 25:1 |
| Lubrication brand | Two stroke special oil |
| Transmission type | chain |
| Driving System | rear wheel drive |
| Steering System | handlebar |
| Carton size(L*W*H) | 980x565x420(mm) |
| Vehicle size (L*W*H) | 1060×620×650(mm) |
| Track(F/R) | 450mm |
| Wheelbase | 705mm |
| Minimum ground clearance | 100mm |
| Seat height | 450mm |
| GW/NW | 35/40KG |
| Max speed | 40KM/H |
| Max load | 80KG |
| MAX climbing | ≤20° |
| Turning diameter | 2930mm |
| Gas tank capacity | 2.41L |
| Brake system (F/R) | hand,Mechanical disc brake |
| Shock absorber (Front) | normal spring |
| Shock absorber (Rear) | normal spring |
| Tyre(Front/Rear) | 4.1-4 |
| Tire Pressure | front:165kpa,rear:137kpa |
Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
Hot Sale Quad ATV SX-GATV150(L )US$ 700 - 1,000MOQ: 1 Piece
-
Wholesale Good Quality Mini Atv Quad for ChildUS$ 290 - 340MOQ: 50 Pieces
-
Rotomolding Atv Storage BoxNegotiableMOQ: 1 Set
-
110cc ATVNegotiableMOQ: 1
-
Atv 300US$ 2,890 - 3,258MOQ: 16 Units
-
2016 Lowest Price Four Wheels Powerful Small TractorUS$ 550 - 600MOQ: 5 Pieces
-
ATV 200CC EECNegotiableMOQ: 5 Pieces
-
EEC 150cc Beach BuggyUS$ 1,250 - 1,650MOQ: 2 Pieces
-
Popular Durable Agriculture Best off Road Electric Utility Terrain VehicleUS$ 5,500 - 8,100MOQ: 1 Unit
-
JLA 11-08 110cc JINLING New Star Quak Bike for SalesUS$ 530 - 630MOQ: 1 Piece


