Skin Whitening Products/face Steamer
facial machines for home use/mini facial steamer
| material | ABS |
| size | 143*105*125mm |
| nw | 1043.2g |
| Water tank | 5ml |
| Descirption | Facial Steamer |
| Item No. | OFY-564 |
| Power Supply | AC 110~220V |
| Power | 280W |
| Suitable Water | Purified water or Distilled water |
| Water Steam Temperature | About 40 Centigrade Degrees |
| (Around 20cm from the nozzle) | |
| Optimum Distance | 20cm from the nozzle |
| Duration Time | About 10 Minutes |
| Waiting time for Spraying | About 20 seconds |
| Auto Power Off Function |
Yes, when no water left in water tank |
FACIAL STEAMER FEATURES:
1. Unique design of handle, easy to carry and use at anywhere.
2. One button operation for simple use.
3. With nanometer and ion automaization technology, especially for skin clean and moisture use.
4. Automatically power off when no water left in water tank.
5. With UV inside to kill bacteria.
FACIAL STEAMER FUNCTIONS:
Skin Deep Cleaning
Lots of ion steamer will make the pores open. Nanometer size steamer can penetrate into the skin easily, so as to clean the dirt in deep level of the hair follicle, deep layer deposit of the skin and excessive oil. Then, the skin can breathe freely.
Remove Aged Horniness
When the ion fog is sprayed on the face, the epidermis cell of skin will expand and become soft because of penetration of ion fog. Hence, it is convenient to clean the aging cutin on the skin and make the skin more air permeable to absorb skin care products.
Improve Skin Tone and Texture
The water content of skin cuticle is 10%-20%. When the water content is lower than 10%, the skin will become dry and wrinkle. Direct spraying of ion fog can increase the water content of cutin cells and make the skin look more moist and elastic.
Our Services
1.Small MOQ: It can meet your promotional business very well.
2.OEM Accepted : We can produce any your design .
3.Best Service : We treat clients as friend.
4.High Quality :We have strict quality control system .Good reputation in the market.
5.Fast & economic Delivery: We have big discount from forwarder (Long Contract).
OUR FACTORY
SHIPMENT
IF YOU WANT TO KONW MORE ABOUT US JUST CLICK
Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
Painless Tattoo Removal Pen for WholesalesUS$ 1 - 20,000MOQ: 1 Set
-
Newest Skin Care Tool Rechargebale Mini Moles,freckle, Tattoo Removal Pen Beauty Instrument Micro Plasma Removing Moles FreckleNegotiableMOQ: 1 Piece
-
Newest Tattoo Removal PenUS$ 1,000 - 5,000MOQ: 1 Unit
-
Spot Removal Pen Tattoo Removal Pen For Home UseUS$ 1 - 120MOQ: 5 Sets
-
Nd:yag Laser Tattoo Removal Pen for Tattoo and Pigment TreatmentNegotiableMOQ: 1 Unit
-
Portable Moles Removal/Tattoo Removal Pen for Salon UseUS$ 25 - 45MOQ: 1 Piece
-
Mini Moles,freckle, Tattoo Removal Pen Micro Plasma Removing Freckle PenUS$ 25 - 75MOQ: 1 Unit
-
Facial Skin Treatment Removal Tattoo Pen Skin Tattoo Removal PenUS$ 1 - 80MOQ: 1 Set
-
Amazing Professional Portable Tattoo Removal Pen for Beauty Men and WomenNegotiableMOQ: 1 Set
-
1200w Professional q Switch nd Yag Laser Tattoo Removal Machine With 3 Different Wavelength Tattoo Removal Pen for SaleUS$ 1,000 - 3,777MOQ: 1 Set








