Body Personal Massager,beauty Facial Steamer
Specifications
Skin care instrument,face massager for 2015Deeply, moisturize your skin
Cleanse deep layers of skin
body personal massager,beauty facial steamer

| Material | ABS |
| size | 143*105*125mm |
| Nw | 1043.2g |
| Water tank | 5ml |
| Descirption | Facial Steamer |
| Item No. | OFY-564 |
| Power Supply | AC 110~220V |
| Power | 280W |
| Suitable Water | Purified water or Distilled water |
| Water Steam Temperature | About 40 Centigrade Degrees |
| (Around 20cm from the nozzle) | |
| Optimum Distance | 20cm from the nozzle |
| Duration Time | About 10 Minutes |
| Waiting time for Spraying | About 20 seconds |
| Auto Power Off Function |
Yes, when no water left in water tank |
FACIAL STEAMER FEATURES:
1. Unique design of handle, easy to carry and use at anywhere.
2. One button operation for simple use.
3. With nanometer and ion automaization technology, especially for skin clean and moisture use.
4. Automatically power off when no water left in water tank.
5. With UV inside to kill bacteria.
FACIAL STEAMER FUNCTIONS:
Skin Deep Cleaning
Lots of ion steamer will make the pores open. Nanometer size steamer can penetrate into the skin easily, so as to clean the dirt in deep level of the hair follicle, deep layer deposit of the skin and excessive oil. Then, the skin can breathe freely.
Remove Aged Horniness
When the ion fog is sprayed on the face, the epidermis cell of skin will expand and become soft because of penetration of ion fog. Hence, it is convenient to clean the aging cutin on the skin and make the skin more air permeable to absorb skin care products.
Improve Skin Tone and Texture
The water content of skin cuticle is 10%-20%. When the water content is lower than 10%, the skin will become dry and wrinkle. Direct spraying of ion fog can increase the water content of cutin cells and make the skin look more moist and elastic.
Our Services:
1.Small MOQ: It can meet your promotional business very well.
2.OEM Accepted : We can produce any your design .
3.Best Service : We treat clients as friend.
4.High Quality :We have strict quality control system .Good reputation in the market.
5.Fast & economic Delivery: We have big discount from forwarder (Long Contract).
Company picture:
Why choose us?
1) Deliver directly from our own factory under our fully-
established quality system, enabling high quality, competitive price and fast delivery.
2) Since most of our customers are from Japan, we are able to provide products of extremely highquality with
a very competitive price, in order to survive and thrive in such a demanding global market.
3) Our experienced sales team can quickly respond to all kinds of customer need in a highly professional
manner in English ensuring high customer satisfaction.
4) We can offer free samples if inventory is available.
5) Lead time for samples: 3 days, negotiable
If you want to konw more about our products just click
Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
Professional Blackhead Removal MachineUS$ 1 - 2MOQ: 20 Sets
-
Portable Cellulite Massager Blackhead Removal MachineUS$ 6.99 - 8.18MOQ: 1 Piece
-
2015 Handsome Blackhead Remover Machine Diamond Dermabrasion MachineUS$ 5 - 89MOQ: 1 Piece
-
2016 Facial Microdermabrasion Whiteheads and Blackheads Remover MachineUS$ 10 - 10MOQ: 1 Piece
-
High Quality Wholesale Price Blackhead Removal MachineUS$ 1,800 - 2,500MOQ: 1 Unit
-
Hot Sale Women Use Blackhead Removal Machine for Blackhead Extractor Electric Body ExfoliatorUS$ 6.3 - 10MOQ: 1 Piece
-
Maxbeauty BEST! Crystal Microdermabrasion Blackhead Removal Machine/(CE)US$ 1 - 830MOQ: 1 Set
-
Medical Laser Tatoo Removal/laser Blackhead Removal Machine/yag Laser 1064US$ 1,000 - 20,000MOQ: 1 Set
-
Diamond Dermabrasion Microdermabrasion Vacuum Dead Skin Blackhead Remove MachineUS$ 1 - 100MOQ: 60 Pieces
-
Yag Laser Eyelid Lip Tattoo Removal Laser Blackhead Removal Machine TR 03US$ 600 - 1,500MOQ: 1 Set






