Beauty & Personal Care Facial Pore Skin Rejuvenation Needle Fractional
Beauty & Personal Care facial pore skin rejuvenation needle fractional
What is skin rejuvenation needle fractional?
Direct high frequency increases activity in the skin's basal layer, refines skin texture and gives an improvement in the skin's defence against bacteria. It has a germicidal and antibacterial effect, due to the ozone formation. It limitssebaceous secretions, drying and healing pustular infection. Impurities are released by thedilation of skin pores. The improvement of lymphatic and venous blood circulation, produces enhanced skin texture and oil and moisture balance.Because there is no polarity or chemical action with this current, chemicals cannot bedriven into the skin. There areno harmful effects on the nervesormuscles.
Main function
*Sterilize skin
*Accelerate blood circulation
*Remove the injurant of skin
*Strengthen lymph activity
*Improve skin nutrition
*Strengthen cell metabolism
*Help remove spot
*Diminish inflammation
*Sterilize bacteria
*Accelerate healing of wounds
*Reduce visible skin pores
*Improve secretion and PH value
Main features
1. The entire process is completed without the need of surgery and anesthesia.
2. Does not cause the phenomenon of uneven skin.
3. Does not cause the phenomenon of bleeding, swelling and blood stasis.
4. Without side effects and the risk of gaining the weight back, the results are rather obvious.
5. Non-invasive treatment does not affect the normal work and life.
Specification
| Model No. | G-35 |
| Type | skin rejuvenation needle fractional Electrotherapy Wand |
| Color | White |
| Matetrial of body | ABS+Glass |
| Size | 250*50*50mm |
| Weight | 280g |
| I/P | AC100-240V |
| O/P | DC12V, 400mA |
| Power | 10w |
| Frequency | 50-60HZ |
| Working Therapy | Ozone,electrotherapy |
| Features/functions |
1.Calm the nerve and has analgesia function. 2.Ozone for sterilization,heal wound and restrain pors. 3.Improve secretion,the PH value,causes the skin lean to neutrality. 4.Accelerate blood circulation and improve metabolism. 5.Has the function of anti-aging,anti-wrinkle and tightening. |
| Carton Size | 66*48*28cm |
| Package Quantity | 20pcs/ctn |
| Product Certificate | CE, ROHS, FCC, ISO9001, ISO13485 |
| Unit Packing | 33*21*6cm |
| Warranty | 1Year |
| MOQ | from 1pc |
| OEM/ODM | 1000pcs with free logo printing |
| Delivery Time | 3 days for sample, 10-25days for order |
How to Order
How to pay
1.Q: Can I get samples?
A: Samples are available.
2.Q: Can we customized our designs ?
A: Certainly. We are the manufacturer, welcome to contact us for OEM/ODM.
3.Q: How can I pay for the samples? Delivery time?
A: T/T, Western Union, PayPal; Delivery time: 5-7days
4.Q: Are you factory? Can you manufacture the device as I wish?
A: We are factory with our own R&D team. OEM & ODM are available.
5.Q: What is the delivery time of OEM orders?
A: 20-25 days after getting your deposit
6.Q: Have you Got Warranty on your beauty equipment?
A: 1Year After Shipment
Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
Professional Radio Frequency Facial Machine Beauty Treatment Machines Ultrasonic Liposuction Cavitation rf Slimming MachineUS$ 1 - 600MOQ: 1 Set
-
Multi Function RF And Cavitation Ultrasonic Cavitation Body Sculpting Machine Cavitation Rf Slimming MachineUS$ 1,100 - 1,400MOQ: 1 Unit
-
Naevus Of Ota Removal Ultrasound Weight Loss Machines Ali Assurance Microcurrent Cavitation Rf Slimming Machine Rf Cavitation Machine Tattoo Removal SystemUS$ 1 - 88MOQ: 1 Piece
-
Fat Burning 650NM&10Pads Laser Ultrasonic Rf Cavitation Rf Slimming Machine Vacuum Cavitation Slimming Machine 40hkzUS$ 1 - 1,000MOQ: 1 Unit
-
Cavitation Rf Slimming Machine Chargeable Photon Ultrasonic Skincare Machine Cavitation Slimming Ultrasonic Weight Loss MachineNegotiableMOQ: 50 Pieces
-
Wrinkle Removal Ultrasonic Cavitation+Vacuum Liposuction+Laser+Bipolar Cavitation Rf Slimming Machine RF+Roller Massage Slimming Ultrasonic MachineUS$ 1 - 8,000MOQ: 1 Set
-
Body Shaping Cavitation Rf Slimming System Photon Skin Care Beauty Device Facial Ultrasound Machine Cavitation Rf Slimming MachineUS$ 1 - 30MOQ: 20 Pieces
-
Tattoo Removal System Fat Cavitation Machine Home Skin Q Switch Laser Tattoo Removal Machine Lifting Ultrasound Cavitation RF Slimming MachineNegotiableMOQ: 10 Pieces
-
Vertical Cryolipolysis+Cavitation+RF Slimming MachineUS$ 1 - 2580MOQ: 1 Set
-
Cavitation Rf Slimming Machine Cavitation Cryo Rf Fat Cavitation Machine Slimming Machine 32kHZUS$ 1 - 10,000MOQ: 1 Set












