Personal Massager Skin Tightening Ozone Therapy
Personal Massager skin tightening ozone therapy
What is ozone therapy?
Direct high frequency increases activity in the skin's basal layer, refines skin texture and gives an improvement in the skin's defence against bacteria. It has a germicidal and antibacterial effect, due to the ozone formation. It limitssebaceous secretions, drying and healing pustular infection. Impurities are released by thedilation of skin pores. The improvement of lymphatic and venous blood circulation, produces enhanced skin texture and oil and moisture balance.Because there is no polarity or chemical action with this current, chemicals cannot bedriven into the skin. There areno harmful effects on the nervesormuscles.
Main function
*Sterilize skin
*Accelerate blood circulation
*Remove the injurant of skin
*Strengthen lymph activity
*Improve skin nutrition
*Strengthen cell metabolism
*Help remove spot
*Diminish inflammation
*Sterilize bacteria
*Accelerate healing of wounds
*Reduce visible skin pores
*Improve secretion and PH value
Main features
1. The entire process is completed without the need of surgery and anesthesia.
2. Does not cause the phenomenon of uneven skin.
3. Does not cause the phenomenon of bleeding, swelling and blood stasis.
4. Without side effects and the risk of gaining the weight back, the results are rather obvious.
5. Non-invasive treatment does not affect the normal work and life.
Specification
| Model No. | G-35 |
| Type | ozone therapy Electrotherapy Wand |
| Color | White |
| Matetrial of body | ABS+Glass |
| Size | 250*50*50mm |
| Weight | 280g |
| I/P | AC100-240V |
| O/P | DC12V, 400mA |
| Power | 10w |
| Frequency | 50-60HZ |
| Working Therapy | Ozone,electrotherapy |
| Features/functions |
1.Calm the nerve and has analgesia function. 2.Ozone for sterilization,heal wound and restrain pors. 3.Improve secretion,the PH value,causes the skin lean to neutrality. 4.Accelerate blood circulation and improve metabolism. 5.Has the function of anti-aging,anti-wrinkle and tightening. |
| Carton Size | 66*48*28cm |
| Package Quantity | 20pcs/ctn |
| Product Certificate | CE, ROHS, FCC, ISO9001, ISO13485 |
| Unit Packing | 33*21*6cm |
| Warranty | 1Year |
| MOQ | from 1pc |
| OEM/ODM | 1000pcs with free logo printing |
| Delivery Time | 3 days for sample, 10-25days for order |
How to Order
How to pay
1.Q: Can I get samples?
A: Samples are available.
2.Q: Can we customized our designs ?
A: Certainly. We are the manufacturer, welcome to contact us for OEM/ODM.
3.Q: How can I pay for the samples? Delivery time?
A: T/T, Western Union, PayPal; Delivery time: 5-7days
4.Q: Are you factory? Can you manufacture the device as I wish?
A: We are factory with our own R&D team. OEM & ODM are available.
5.Q: What is the delivery time of OEM orders?
A: 20-25 days after getting your deposit
6.Q: Have you Got Warranty on your beauty equipment?
A: 1Year After Shipment
Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
Beauty rf Cavitation Machine Cavitation rf Machine Bacoor CaviteUS$ 1 - 650MOQ: 1 Set
-
Handheld Microcurrent RF rf Cavitation Machine Beauty Salon EquipmentUS$ 19 - 24MOQ: 1 Piece
-
Wrinkle Removal Cavitation Rf Cavitation Machine RF Slimming Machine 500WUS$ 1 - 500MOQ: 1 Unit
-
2015 Body Slimming Vacuums Cavitation Rf Cavitation Machine RF Lipo Laser Machine 40hkzUS$ 1 - 5,000MOQ: 1 Set
-
Skin Rejuvenation Popular Home Use Cavitation Device Best Ultrasound Cavitation Machine Rf Cavitation MachineUS$ 1 - 2MOQ: 1 Set
-
Rf Cavitation Machine Ionic Photon Ultrasonic Beauty Care 40hkz Machine Ultrasound Cavitation Slimming MachineUS$ 1 - 99MOQ: 50 Pieces
-
Naevus Of Ota Removal Ultrasound Weight Loss Machines Ali Assurance Microcurrent Cavitation Rf Slimming Machine Rf Cavitation Machine Tattoo Removal SystemUS$ 1 - 88MOQ: 1 Piece
-
Multipolar Rf Rf Cavitation Machine Cavitation Machine Vacuum Fat Loss MachineUS$ 1 - 480MOQ: 1 Set
-
Rf Cavitation Machine Ultrasonic Cavitation RF Vacuum Slimming Machine Fast Cavitation Slimming SystemUS$ 1 - 1,100MOQ: 1 Unit
-
Rf Cavitation Machine Ultrasonic Cavitation And Rf Slimming Machines 40hkz Slimming Machine Rf Ir Vacuum RollerUS$ 2,000 - 5,000MOQ: 1 Set












