Beuty Machine Facial Pore Ozone Generator Price
Beuty Machine facial pore ozone generator price
What is ozone generator price?
Direct high frequency increases activity in the skin's basal layer, refines skin texture and gives an improvement in the skin's defence against bacteria. It has a germicidal and antibacterial effect, due to the ozone formation. It limitssebaceous secretions, drying and healing pustular infection. Impurities are released by thedilation of skin pores. The improvement of lymphatic and venous blood circulation, produces enhanced skin texture and oil and moisture balance.Because there is no polarity or chemical action with this current, chemicals cannot bedriven into the skin. There areno harmful effects on the nervesormuscles.
Main function
*Sterilize skin
*Accelerate blood circulation
*Remove the injurant of skin
*Strengthen lymph activity
*Improve skin nutrition
*Strengthen cell metabolism
*Help remove spot
*Diminish inflammation
*Sterilize bacteria
*Accelerate healing of wounds
*Reduce visible skin pores
*Improve secretion and PH value
Main features
1. The entire process is completed without the need of surgery and anesthesia.
2. Does not cause the phenomenon of uneven skin.
3. Does not cause the phenomenon of bleeding, swelling and blood stasis.
4. Without side effects and the risk of gaining the weight back, the results are rather obvious.
5. Non-invasive treatment does not affect the normal work and life.
Specification
| Model No. | G-35 |
| Type | ozone generator price Electrotherapy Wand |
| Color | White |
| Matetrial of body | ABS+Glass |
| Size | 250*50*50mm |
| Weight | 280g |
| I/P | AC100-240V |
| O/P | DC12V, 400mA |
| Power | 10w |
| Frequency | 50-60HZ |
| Working Therapy | Ozone,electrotherapy |
| Features/functions |
1.Calm the nerve and has analgesia function. 2.Ozone for sterilization,heal wound and restrain pors. 3.Improve secretion,the PH value,causes the skin lean to neutrality. 4.Accelerate blood circulation and improve metabolism. 5.Has the function of anti-aging,anti-wrinkle and tightening. |
| Carton Size | 66*48*28cm |
| Package Quantity | 20pcs/ctn |
| Product Certificate | CE, ROHS, FCC, ISO9001, ISO13485 |
| Unit Packing | 33*21*6cm |
| Warranty | 1Year |
| MOQ | from 1pc |
| OEM/ODM | 1000pcs with free logo printing |
| Delivery Time | 3 days for sample, 10-25days for order |
How to Order
How to pay
1.Q: Can I get samples?
A: Samples are available.
2.Q: Can we customized our designs ?
A: Certainly. We are the manufacturer, welcome to contact us for OEM/ODM.
3.Q: How can I pay for the samples? Delivery time?
A: T/T, Western Union, PayPal; Delivery time: 5-7days
4.Q: Are you factory? Can you manufacture the device as I wish?
A: We are factory with our own R&D team. OEM & ODM are available.
5.Q: What is the delivery time of OEM orders?
A: 20-25 days after getting your deposit
6.Q: Have you Got Warranty on your beauty equipment?
A: 1Year After Shipment
Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
Battery Sprayer Skin Whitening SprayUS$ 1 - 100MOQ: 3000 Pieces
-
New Product Skin Whithening Skin Whitening SprayUS$ 1 - 18MOQ: 1 Piece
-
Handy Nano Mist Skin Whitening SprayUS$ 14 - 21MOQ: 1 Piece
-
China Gold Supplier Quality Skin Whitening SprayUS$ 100 - 100MOQ: 1 Set
-
Facial Skin Care Best Skin Whitening Spray Peeling Injection Oxygen Facial Machine With Oxygen SprayUS$ 1,800 - 2,100MOQ: 1 Unit
-
2015 Skin Whitening Spray Home Ozone Beauty New SteamersUS$ 6.2 - 9.1MOQ: 1 Set
-
Skin Whitening Spray Facial Steamer Parts Electric Charge SprayUS$ 10 - 20MOQ: 100 Pieces
-
New Face NV-WO2 Skin Whitening Spray for Skin CareUS$ 1,200 - 2,000MOQ: 1 Set
-
OxySPA Pure Oxygen, Oxygen Skin Whitening SprayNegotiableMOQ: 1 Set
-
as Seen on tv 2015 Skin Whitening Spray Skin Colors Spray New Portable Facial HumidifierUS$ 1 - 199MOQ: 1 Set












