Health Care Device Skin Tightening Oily Skin Acne Treatment
Health Care Device skin tightening oily skin acne treatment
What is oily skin acne treatment?
Direct high frequency increases activity in the skin's basal layer, refines skin texture and gives an improvement in the skin's defence against bacteria. It has a germicidal and antibacterial effect, due to the ozone formation. It limitssebaceous secretions, drying and healing pustular infection. Impurities are released by thedilation of skin pores. The improvement of lymphatic and venous blood circulation, produces enhanced skin texture and oil and moisture balance.Because there is no polarity or chemical action with this current, chemicals cannot bedriven into the skin. There areno harmful effects on the nervesormuscles.
Main function
*Sterilize skin
*Accelerate blood circulation
*Remove the injurant of skin
*Strengthen lymph activity
*Improve skin nutrition
*Strengthen cell metabolism
*Help remove spot
*Diminish inflammation
*Sterilize bacteria
*Accelerate healing of wounds
*Reduce visible skin pores
*Improve secretion and PH value
Main features
1. The entire process is completed without the need of surgery and anesthesia.
2. Does not cause the phenomenon of uneven skin.
3. Does not cause the phenomenon of bleeding, swelling and blood stasis.
4. Without side effects and the risk of gaining the weight back, the results are rather obvious.
5. Non-invasive treatment does not affect the normal work and life.
Specification
| Model No. | G-35 |
| Type | oily skin acne treatment Electrotherapy Wand |
| Color | White |
| Matetrial of body | ABS+Glass |
| Size | 250*50*50mm |
| Weight | 280g |
| I/P | AC100-240V |
| O/P | DC12V, 400mA |
| Power | 10w |
| Frequency | 50-60HZ |
| Working Therapy | Ozone,electrotherapy |
| Features/functions |
1.Calm the nerve and has analgesia function. 2.Ozone for sterilization,heal wound and restrain pors. 3.Improve secretion,the PH value,causes the skin lean to neutrality. 4.Accelerate blood circulation and improve metabolism. 5.Has the function of anti-aging,anti-wrinkle and tightening. |
| Carton Size | 66*48*28cm |
| Package Quantity | 20pcs/ctn |
| Product Certificate | CE, ROHS, FCC, ISO9001, ISO13485 |
| Unit Packing | 33*21*6cm |
| Warranty | 1Year |
| MOQ | from 1pc |
| OEM/ODM | 1000pcs with free logo printing |
| Delivery Time | 3 days for sample, 10-25days for order |
How to Order
How to pay
1.Q: Can I get samples?
A: Samples are available.
2.Q: Can we customized our designs ?
A: Certainly. We are the manufacturer, welcome to contact us for OEM/ODM.
3.Q: How can I pay for the samples? Delivery time?
A: T/T, Western Union, PayPal; Delivery time: 5-7days
4.Q: Are you factory? Can you manufacture the device as I wish?
A: We are factory with our own R&D team. OEM & ODM are available.
5.Q: What is the delivery time of OEM orders?
A: 20-25 days after getting your deposit
6.Q: Have you Got Warranty on your beauty equipment?
A: 1Year After Shipment
Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
Laser Stretch Mark Removal MachineUS$ 1 - 6,000MOQ: 1 Set
-
rf Fractional Laser Stretch Mark Removal MachineUS$ 1 - 999MOQ: 1 Set
-
Co2 Frational Laser Stretch Mark,birthmark RemovalUS$ 4,000 - 4,800MOQ: 1 Piece
-
Co2 Fractional Laser Stretch Mark Removal Co2 Fractional LaserUS$ 1 - 8,000MOQ: 1 Set
-
2015 Hot Sale Laser Stretch Mark Removal MachineUS$ 1,000 - 20,000MOQ: 1 Set
-
Hotsell Skin Tightening Co2 Laser Stretch Marks TreatmentUS$ 1 - 10,000MOQ: 1 Set
-
Factory Price on Sale Logo Signs Marking Industry Laser Stretch Mark Removal MachineUS$ 2,000 - 12,000MOQ: 1 Set
-
American Tube rf Drive Co2 Laser Stretch Mark Removal Machine for SalonUS$ 5,800 - 8,999MOQ: 1 Set
-
High Quality Medical Co2 Laser Stretch Mark Removal Machine (Ostar Beauty Factory)US$ 1 - 9,000MOQ: 1 Set
-
Birth Mark Removal Wrinkle Removal For Birthmark Scar And Cracked Wrinkes Machine Fractional Co2 Laser Stretch Mark Removal MedicalUS$ 1 - 5,500MOQ: 1 Piece












