Beauty Device Portable Facial Pore o3 Industrial Ozone Air Purifier
Beauty Device Portable facial pore o3 industrial ozone air purifier
What is o3 industrial ozone air purifier?
Direct high frequency increases activity in the skin's basal layer, refines skin texture and gives an improvement in the skin's defence against bacteria. It has a germicidal and antibacterial effect, due to the ozone formation. It limitssebaceous secretions, drying and healing pustular infection. Impurities are released by thedilation of skin pores. The improvement of lymphatic and venous blood circulation, produces enhanced skin texture and oil and moisture balance.Because there is no polarity or chemical action with this current, chemicals cannot bedriven into the skin. There areno harmful effects on the nervesormuscles.
Main function
*Sterilize skin
*Accelerate blood circulation
*Remove the injurant of skin
*Strengthen lymph activity
*Improve skin nutrition
*Strengthen cell metabolism
*Help remove spot
*Diminish inflammation
*Sterilize bacteria
*Accelerate healing of wounds
*Reduce visible skin pores
*Improve secretion and PH value
Main features
1. The entire process is completed without the need of surgery and anesthesia.
2. Does not cause the phenomenon of uneven skin.
3. Does not cause the phenomenon of bleeding, swelling and blood stasis.
4. Without side effects and the risk of gaining the weight back, the results are rather obvious.
5. Non-invasive treatment does not affect the normal work and life.
Specification
| Model No. | G-35 |
| Type | o3 industrial ozone air purifier Electrotherapy Wand |
| Color | White |
| Matetrial of body | ABS+Glass |
| Size | 250*50*50mm |
| Weight | 280g |
| I/P | AC100-240V |
| O/P | DC12V, 400mA |
| Power | 10w |
| Frequency | 50-60HZ |
| Working Therapy | Ozone,electrotherapy |
| Features/functions |
1.Calm the nerve and has analgesia function. 2.Ozone for sterilization,heal wound and restrain pors. 3.Improve secretion,the PH value,causes the skin lean to neutrality. 4.Accelerate blood circulation and improve metabolism. 5.Has the function of anti-aging,anti-wrinkle and tightening. |
| Carton Size | 66*48*28cm |
| Package Quantity | 20pcs/ctn |
| Product Certificate | CE, ROHS, FCC, ISO9001, ISO13485 |
| Unit Packing | 33*21*6cm |
| Warranty | 1Year |
| MOQ | from 1pc |
| OEM/ODM | 1000pcs with free logo printing |
| Delivery Time | 3 days for sample, 10-25days for order |
How to Order
How to pay
1.Q: Can I get samples?
A: Samples are available.
2.Q: Can we customized our designs ?
A: Certainly. We are the manufacturer, welcome to contact us for OEM/ODM.
3.Q: How can I pay for the samples? Delivery time?
A: T/T, Western Union, PayPal; Delivery time: 5-7days
4.Q: Are you factory? Can you manufacture the device as I wish?
A: We are factory with our own R&D team. OEM & ODM are available.
5.Q: What is the delivery time of OEM orders?
A: 20-25 days after getting your deposit
6.Q: Have you Got Warranty on your beauty equipment?
A: 1Year After Shipment
Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
Hottest High Quality Air Pressure Equipment Pressotherapy BootsUS$ 1 - 800MOQ: 1 Set
-
Beauty Care Body Analyzer Air Pressure Equipment HA 01US$ 1 - 2,200MOQ: 1 Set
-
STM-8033A Portable Body Contouring Pressotherapy Air Pressure Equipment With Low PriceUS$ 300 - 350MOQ: 1 Unit
-
Lymphatic Detox With Air Pressure Equipment For SlimmingUS$ 1 - 2,000MOQ: 1 Unit
-
Portable Body Contouring Pressotherapy Air Pressure EquipmentUS$ 520 - 550MOQ: 1 Unit
-
Portable Hydraulic Pressure Transmitter for Industrial Equipment and MachineryNegotiableMOQ: 50 Pieces
-
V-bank High Capactity Fliter for Air Conditioning and Air Cleaning EquipmentNegotiableMOQ: 1
-
10hp 7 Bar Pressure Air Compressor Professional General Industrial Equipment Rotary Screw Air CompressorUS$ 390 - 450MOQ: 1 Unit
-
CB/T3656-1994 Marine Air Pressure Reducing Valve for Offshore Drilling EquipmentNegotiableMOQ: 10 Units
-
Yike Frp Purification Tower, Frp Alkali Washing Tower, Complete Air Purification EquipmentUS$ 2748.62 - 2750.46MOQ: 1 Unit












