Beuty Machine O3 Magic Acne Treatment
Beuty Machine O3 magic acne treatment
What is magic acne treatment?
Direct high frequency increases activity in the skin's basal layer, refines skin texture and gives an improvement in the skin's defence against bacteria. It has a germicidal and antibacterial effect, due to the ozone formation. It limitssebaceous secretions, drying and healing pustular infection. Impurities are released by thedilation of skin pores. The improvement of lymphatic and venous blood circulation, produces enhanced skin texture and oil and moisture balance.Because there is no polarity or chemical action with this current, chemicals cannot bedriven into the skin. There areno harmful effects on the nervesormuscles.
Main function
*Sterilize skin
*Accelerate blood circulation
*Remove the injurant of skin
*Strengthen lymph activity
*Improve skin nutrition
*Strengthen cell metabolism
*Help remove spot
*Diminish inflammation
*Sterilize bacteria
*Accelerate healing of wounds
*Reduce visible skin pores
*Improve secretion and PH value
Main features
1. The entire process is completed without the need of surgery and anesthesia.
2. Does not cause the phenomenon of uneven skin.
3. Does not cause the phenomenon of bleeding, swelling and blood stasis.
4. Without side effects and the risk of gaining the weight back, the results are rather obvious.
5. Non-invasive treatment does not affect the normal work and life.
Specification
| Model No. | G-35 |
| Type | magic acne treatment Electrotherapy Wand |
| Color | White |
| Matetrial of body | ABS+Glass |
| Size | 250*50*50mm |
| Weight | 280g |
| I/P | AC100-240V |
| O/P | DC12V, 400mA |
| Power | 10w |
| Frequency | 50-60HZ |
| Working Therapy | Ozone,electrotherapy |
| Features/functions |
1.Calm the nerve and has analgesia function. 2.Ozone for sterilization,heal wound and restrain pors. 3.Improve secretion,the PH value,causes the skin lean to neutrality. 4.Accelerate blood circulation and improve metabolism. 5.Has the function of anti-aging,anti-wrinkle and tightening. |
| Carton Size | 66*48*28cm |
| Package Quantity | 20pcs/ctn |
| Product Certificate | CE, ROHS, FCC, ISO9001, ISO13485 |
| Unit Packing | 33*21*6cm |
| Warranty | 1Year |
| MOQ | from 1pc |
| OEM/ODM | 1000pcs with free logo printing |
| Delivery Time | 3 days for sample, 10-25days for order |
How to Order
How to pay
1.Q: Can I get samples?
A: Samples are available.
2.Q: Can we customized our designs ?
A: Certainly. We are the manufacturer, welcome to contact us for OEM/ODM.
3.Q: How can I pay for the samples? Delivery time?
A: T/T, Western Union, PayPal; Delivery time: 5-7days
4.Q: Are you factory? Can you manufacture the device as I wish?
A: We are factory with our own R&D team. OEM & ODM are available.
5.Q: What is the delivery time of OEM orders?
A: 20-25 days after getting your deposit
6.Q: Have you Got Warranty on your beauty equipment?
A: 1Year After Shipment
Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
Portable Vacuum Cavitation rf Machine/monopolar rf MachineUS$ 1 - 1,000MOQ: 1 Piece
-
Beauty rf Cavitation Machine Cavitation rf Machine Bacoor CaviteUS$ 1 - 650MOQ: 1 Set
-
Photon Ultrasonic Skincare Machine Cavitation rf MachineNegotiableMOQ: 50 Pieces
-
Best China High Quality Vacuum Cavitation RF MachineUS$ 1 - 1,800MOQ: 1 Unit
-
2015 Wholesale Top Quality Facial Vacuum Cavitation rf MachineUS$ 420 - 420MOQ: 1 Set
-
Best Price Cavitation rf Machine China Beauty Salon EquipmentUS$ 38 - 42MOQ: 10 Pieces
-
Handheld Beauty Massager Cavitation rf Machine Korea Erasing WrinklesUS$ 12 - 20MOQ: 1 Piece
-
Wrinkle Removal Vacuum Tripolar Rf Cavitation For Vacuum Cavitation Rf Machine Ultrasonic Weight Loss MachineNegotiableMOQ: 1 Set
-
Cavi Lipo Machine Portable Cavitation Cavitation Rf Machine Ultrasonic Weight Loss MachineUS$ 1 - 88MOQ: 1 Piece
-
Ultrasonic Liposuction Machine New Machine Cavitation RF Machine Fast Cavitation Slimming SystemUS$ 420 - 500MOQ: 1 Set












