B208 Skin Rejuvenation IPL Machine CE Rosh
B208 Skin Rejuvenation IPL Machine CE Rosh
Product Description
| Working mode | HR (hair removal) SR (skin rejuvenation) |
| Tip kinds | 2 kinds |
| Spectra scope | 530nm~1100nm / 650nm~1100nm |
| Tip size | 4.4cm*1.6cm |
| Energy density | 0 ~ 7J/cm2 |
| Pulse number | 2(HR) / 5 (SR) |
Energy level |
1~ 10 |
| Power supply | AC100V-240V,50Hz / 60Hz |
| Rated input power | 150W |
| Net weight | 1.75kg |
| Equipment size | L270mm*W230mm*H120mm |
Product Picture
More Products To Choose
Why Choose Us
Feature
1) IPL Hair Removal System Clean & convenient design:
- Handpiece storage
- Cable storage or guide hole
- Safe and easy to use at home
- Touch sensor
- User friendly Interface
2) Effectivenes:
- Professional performance at high value
- Continual use of consumables
---High-efficiency and comfort: large spot size ensures high-efficient operation;
---Advanced non-stripping, non damaging soft skin technology, remove speckle, hair and make soft skin simultaneously;
---Entire cooling system makes the treatment more comfortable;
---New fashionable outlook design.
Advantages
Permanent Hair Removal / Skin Whitening / Rejuvenation / Skin Lifting
Skin contacting detection setup ensures shooting safety.
50,000 shots: more than 50,000 shots lifetime with advanced multi-pluses technology.
7cm2 Super spot size means less treatment time and less consumes.
7J/cm2 (Max) ensures effective of hair removal and skin safety keeps.
About Us
--------------Company of us
--------------Exhibitions shows of us
Services of us
WELCOME TO VISIT OUR FACTORY ANYTIME YOU WANT!
Guarantee: We offer 1 year free warranty, lifetime maintain, 24 hours calling service.
Service: There is OEM&ODM service for distributor.
Training: After you get the machine, there is user manual, maintain manual, training CD guide you to operate the machine.
Dear Friends:
Beijing Anchorfree is specialized in designing, producing and selling IPL, Elight, RF, Laser, Vaccum slimming and Water oxygen beauty equipments.
It was built in 2003 and we have our own R&D Dept, Production Factory, Clinical and After-sale Service Departments. We are the CFDA registered company.
We would give you what you want we are looking forward to your cooperation.
We Beijing Anchorfree welcome to you!
Have a nice day!
Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
Profession Auto Derma RollerUS$ 1 - 100MOQ: 1 Set
-
BIO Auto Derma Roller With 540 NeedlesUS$ 1 - 28MOQ: 100 Units
-
New Arrival Painfree Wrinkle Removal Auto Derma RollerUS$ 1 - 10,000MOQ: 1 Set
-
Auto Derma Roller 200 Needles Zgts Derma Roller Replaceable Face RollerUS$ 1 - 10MOQ: 50 Pieces
-
100% Positive Feedbacks Skin Care Hair Remover Auto Derma RollerUS$ 1 - 10,000MOQ: 1 Set
-
Derma Stamp/ Auto Derma RollerNegotiableMOQ: 1 Piece
-
MY-M969B Auto Derma Roller/derma Roller PenUS$ 1 - 40MOQ: 50 Pieces
-
Auto Derma Roller for Wrinkle RemovalNegotiableMOQ: 50 Pieces
-
Auto Derma Roller Pen/meso Pen/auto DRS Derma PenUS$ 1 - 100MOQ: 1 Piece
-
NL-301 3 in 1 Handheld Dermaroller , Auto Derma Roller , Derma RollerUS$ 1 - 10MOQ: 1 Unit




