30W RF Tube Co2 Fractional Laser,fractional Co2 Laser Equipment,Fractional CO2 Laser For Vaginal Tightening
10600nm Fractional low price co2 laser machine
| Main Function | Wrinkle, Scar, Vascular removal, Large Pores |
| Object | Beauty Med Spa /Beauty Medical Spa |
| Aesthetic Center |
Detail Application( Cosmetic and Medical Application):
| Cosmetic Application | Rhytides (Wrinkles) | Medical Application | Actinic keratosis (sun-damaged skin, precancerous lesions) |
| Mottled dyspigmentation | Seborrheic keratosis (sun-damaged skin, precancerous lesions) | ||
| Telangiectasia (Red Spots) | Sebaceous hyperplasia (yellow, shiny bumps on the face) | ||
| Solar lentignes (Brown spots) | Rhinophyma (nose swelling and tissue over growth | ||
| Large pores,Rough skin texture | Epidermal Melasma (Brown spots) |
Principle
1.Fractional resurfacing is a new laser treatment modality that creates numerous microscopic thermal injury zones of controlled width, depth,and density that are surrounded by a reservoir of spared epidermal and dermal tissue,allowing for rapid repair of laser-induced thermal injury. This unique modality, if implemented with proper laser- delivery systems, enables high-energy treatments while minimizing risks.
2.This machine use the RF Tube manufacturerd by Coherent America,the frequency can reach more than
5000HZ,the high speed can work more efficiecnt and effectively,it is very good for the ultra pulse incision for the precise surgey,no blood,the treatment area is very clear,andless down time.
Import Coherent RF Tube Laser generator
Two Treatment Heads(100mm and 50mm)
Scanner Head: 100mm diameter (Scanning Size: Maximum 20*20mm)
Cutting Surgery Head: 100mm diameter
Scanner Head: 50mm diameter (Scanning Size: Maximum 15*15mm)
Cutting Surgery Head: 50mm diameter
The Advantage of the RF Tube Fractional laser
1.RF Laser generator is more stable than traditional glass tube ,it is dot need service
2.With the RF laser Tube,the scanning depth can reach the derma layer,to accelerate the collagen regrowth
3.RF Laser Tube makes the scanning dot much thinner and less harm
4.The Laser Tube frequency can reach more than 5000HZ,high speed scanner can get better treatment effect
5.The high frequency of the RF Tube make the machine reach the ultra pulse mode ,whole machine can use Fractional,CW,Pulse,Ultra Pulse,one machine can been used widely in different surgery
6.Special designed energy self-inspected and energy replenishment system,improving the stability and effect
7.Multi safety protection,water ,electric,remote interlock warning alarm
8.Laser anti-leak designing,confirm the operator and client safety
9.Whole low voltage system,no electric danger and no electric radiation
Parameters:
| Laser source | RF Laser Tube |
| (Manufactured by Coherent America) | |
| Working Mode | Fractional Mode |
| Continuous Wave Mode (CW) | |
| Pulse Mode (single and repeated) | |
| Ultra Pulse Mode | |
| Laser Wavelength | 10600nm |
| Power of laser generator | Max 60W |
| Output Power | 1-30W |
| Focus Diameter | ≤0.1-1.2 mm |
| Treatment Depth | Max 2mm |
| Aiming Beam | Red Diode laser (650nm,≤5mW) |
| Delivery System | 7-Articulation Joint Spring Arm |
| Scanning Area | Max 20×20mm |
| Scanning shape | Ellipse, Rectangular, Triangular, Line, Square, Hexagon |
| Scanning mode | Sequence Mode |
| Middle split Mode | |
| Random Mode | |
| Smoke Exhausting System | Built-in air blow |
| Cooling system | Air Cooling |
| Environmental temperature | 5°C~40°C |
| Relative Humidity | ≤80% |
| Power Supply | ~220V±22V,50Hz±1Hz |
| Dimension | 450mm×550mm×1400mm |
| Weight | 40kg |
Effect:
If you have interests in this machine, please contact me freely:
shelly
Mobile: +8613930522511
Whatsapp / Viber : 0086 13930522511
Email: shelly(at)
Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
Spanish!! Black Doll Laser Carbon Lotion Laser Treatment for Skin WhiteningNegotiableMOQ: 1 Piece
-
Skin Whitening Treatment/Laser Hair Removal SHR IPL Machine Laser Treatment For Skin WhiteningUS$ 1,500 - 2,000MOQ: 1 Set
-
2016 Top Selling! 2 Handles Shr Ipl in Motion Laser Hair Removal Machine / Laser Treatment for Skin WhiteningUS$ 1 - 4,000MOQ: 1 Unit
-
Beauty Salon Uses Vaginal Whitening Skin Rejuvenation Scar Removal Acne Treatment 10600nm Fractional Co2 Laser MachineUS$ 1350 - 2500MOQ: 1 Piece
-
Tattoo Removal Hot 2014 Laser Skin Whitening TreatmentUS$ 1,750 - 1,850MOQ: 1 Unit
-
Laser Skin Treatment Machine Fractional RF Microneedle Skin Whitening EquipmentUS$ 1,000 - 2,000MOQ: 1 Unit
-
New Style Laser Skin Treatment Machine for Scar Removal Skin Tightening and WhiteningNegotiableMOQ: 1 Piece
-
Factory Price High Quality Mini Laser Skin Whitening Machine Acne TreatmentUS$ 35.4 - 42MOQ: 1 Piece
-
Led Light Skin Therapy PDT Led Hair Regrowth Laser Treatment/ Laser Hair Regrowth Machine Skin WhiteningUS$ 1 - 799MOQ: 1 Set
-
Skin Whitening CE Approved Personal Care Acne Treatment Bikini Hair Removal Skin Whitening E-light Ipl Rf LaserNegotiableMOQ: 1 Set














