Professional Vital Pen Injector For Wrinkle Removal
2015 Newly Vital Injector/ Hot sales Anti Wrinkle Mesogun Machine

working theory
Mesotherapy gun injection is the use of hyaluronic acid injection directly on the skin, hyaluronic acid containing a body of water 200 to 300 times, it is possible to make the facial skin moist and soft, shiny and translucent. After the injection so you have artists like smooth and translucent skin.
For Skin Whitening, improve dull skin, relieve wrinkles, improve pigmentation, acne, restore elasticity and so has a significant effect.
Technical parameter
| Voltage | AC 110V/220V±10% 50/60HZ |
| Power | 50W |
| DA | 12V/5A |
| Display | 4.3 inches LCD touch screen |
| Multi-needle | Low speed/High speed/ 10-250 times/min |
| Advantage | Sing needle, Multi-needle, Vacuum, 3 in 1 |
| Single needle caliber | 0.25mm, Depth: 0.25~10mm |
| Vacuum Flow | 25L/min Pressure: 90Kpa |
| Size | 50X49X30cm |
| Packing size | 55X53X35cm |
| Net weight | 12KG |
| Gross weight | 14KG |
Functions
Skin rejuvenation ,wrinkle removal and pigmentation removal
Skin tightening,Enhance skin metabolism, anti—aging
Activation of collagen cells, enhancing skin elasticity and gloss
Remove facial fine lines and crow's feet, plain word lines ,etc.
needles
Advantages
Applicated for endogenous and exogenous injection
5 pins injection technology which can speed up the treatment process
Easy to operate, no side effects, but significant effect
Adjustable injection depth, doses, speed and suction intensity.
Anti-backflow technology applicated for medicine and blood.
Stimulate the skin for self-healing, promote skin metabolism
1.Your inquiry related to our products or prices will be replied in 24 hrs.
2.Well-trained and experienced staffs to answer all your inquires in fluent English
3.OEM&ODM, any your customized products we can help you to design.
4.Distributorship are offered for your unique design and some our current models
5.Protection of your sales area, ideas of design and all your private information.
Dear friends:
Thanks for your time and interest, we are waiting for your enquiry to offer best quotation.
Contact me at any time
Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
Adjustable 1-10J/cm² Energy Density Laser for All Skin TypesNegotiableMOQ: 1 Acre
-
High Energy Density Professional Photoboimodulation Device, LED Light Whole Body Therapy MachineNegotiableMOQ: 1 Set
-
Portable SHR IPL Intense Pulsed Light Laser Elight Skin Tightening Beauty Equipment With 1-10Hz High FrequencyUS$ 1 - 3000MOQ: 1 Set
-
Latest Safety Vascular Remove Csa Approved Ipl Laser MachineUS$ 1 - 10,000MOQ: 1 Set
-
2016 New Style Globalipl Jet Skin Whitening Wrinkle Removal Oxygen Facial Machines Skin MoisturizingUS$ 1 - 10,000MOQ: 1 Set
-
Rechargeable Battery Facial BrushUS$ 1 - 18.66MOQ: 500 Pieces
-
1 HZ Lowest Price ND YAG Tattoo Laser Removal Machine Laser Machine For Tattoo Removal Freckles RemovalUS$ 1 - 1,850MOQ: 1 Set
-
Promotion! the Year-end Sales Affordable Diode Laser Hair Removal Machine PriceUS$ 3,000 - 7,000MOQ: 1 Set
-
2016 Manual Mini Derma Roller for Skin CareUS$ 2.5 - 10MOQ: 200 Pieces
-
Microcurrent Multifunction Facial Massager, Antiwrinkle Beauty ApparatusUS$ 10 - 13MOQ: 1000 Pieces






