Vaginal Tightening Laser Ultra Skin Renewing Face Lifting Pulse Co2 Fractional Laser/cutting Machine Skin Resurfacing FDA Approved
1. How do I know if I need CO2 laser?
Anyone who has sun damaged, aging skin, irregularly pigmented skin, wrinkles, sagging, irregular texture of the skin or other skin condition that could be expected to be improved with this treatment that understands the risks, costs and time necessary to achieve the full benefit of the procedure and who has realistic expectations of the ultimate outcome.
2. What benefits can I expect?
Results that are expected are a very significant and noticeable reduction in the components of sun damaged skin such as “age-spots” (also called sun freckles, liver spots, and lentigines), fine lines, wrinkles, scarring, uneven coloration, skin laxity, textural irregularities, dull tone, and a thinned collagen layer. The skin will continue to improve for a period of 6 months following the procedure provided proper skincare is used and sun exposure is minimized. Sometimes the results are not significant until the 6th and even the 9th month, depending on the person's age, their aftercare routine and their history of smoking
3. Is there another way to get the same effect?
Typically, there are no other treatments that can give you as much of an overall effect with only one treatment. You would have to combine the above with fillers or tissue tightening devices to achieve similar effects.
Fractional Co2 laser treatment:
Ultrapulse fractional co2 laser emits thousands of deep, tiny focal spot columns in your skin, called microscopic treatment zones. These lights penetrate into dermis skin, gasify the tissues around wrinkles and scars in an instant and make a signal of compounding collagen like tissues repair, collagen rearrangement ettc to regain a new fresh and healthy skin of youth.
Specifications
2. Ultrapulse Fractional laser
3. RF-CO2 Laser
4. Laser Skin care aa skin peeling
5. Vaginal treat
2014 china new innovative product co2 fractional laser for scar removal,wart removal electrical machine spain distributors vaginal tightening laser

Brief Introduction
Refine super pulsed CO2 laser Refine is a classic minimally invasive laser equipment for dermatologic surgery. This latest super pulsed laser emission system delivers hundreds of orderly micron pulsed laser beam on skin lesions, for controllable and accurate treatment by means of adjusting the size, density, distance,nature of the multiple arrays, and the diameter and the depth of the pore.
The treatment of Refine is very safe and can cover any part of the body. Its applications include a variety of wrinkles(forehead lines,eyebrow lines,eye wrinkles,perioral wrinkles,neck lines,stretch marks etc.),sagging skin, drooping eyelids, eyes bags, acne(whelk) marks, all kinds of scar(trauma scar,burn scar,suture scar),stains etc.
CO2 fractional laser principle
CO2 fractional laser effect principle is "focal photothermal effect ". Skin tissue has ability to repair itself. The skin was injury by trauma, but it could heal itself. The wound area is too large, the results of repair of scar formation. The wound is small, the skin can completely recover. Fractional laser every effect to skin only on one of the small region to generate thermal stimulation, retaining portion of skin is not affected, the role of tissue to the skin to stimulate collagen receipt hyperplasia, and no effect of skin tissue can be used as thermal diffusion region, avoid the possibility of thermal injury and other side effects, and can quickly promote skin healing, reach, and improve scars, skin firming pores purpose.
Treatment of CO2 fractional laser
Perfect skinwhiteningwrinkle removal acne preventionfacial beauty for human tissue burningvaporization and coagulation. Mainly used for local and facial skin, repair skin light aging, improve uneven skin, large pores, rough skin, the skin relaxation phenomena, especially applicable to dispel various scars and wrinkles, acne, tattoo, stains, and pigmentation, as well as on the surface of any part of a variety of moles, warts, acne, skin tag, treatment of hemangioma.
Color touch screen control panel of CO2 fractional laser
Technical parameters of CO2 fractional laser
| Laser wavelength | 10.6 μm ± 0.1μ M |
| Three output mode | Ultra pulse, continuous output and dot matrix output |
| The output terminal of power | 1~40W |
| Lattice point output energy of each | 5mj-100mj ( 16 speed adjustable ) |
| Fractional output total energy | 125mj+1kj |
| Scanner focal length |
f=50mm ( FFLS ) or f=100mm ( HFLS ) Fractional Co2 laser treatment: Ultrapulse fractional co2 laser emits thousands of deep, tiny focal spot columns in your skin, called microscopic treatment zones. These lights penetrate into dermis skin, gasify the tissues around wrinkles and scars in an instant and make a signal of compounding collagen like tissues repair, collagen rearrangement ettc to regain a new fresh and healthy skin of youth. |
| Focal spot diameter | ≤ 0.1mm≤ 0.2mm ( FFLS ), ( HFLS ) |
| Treatment of depth | 2000μ m ( FFLS ), 600 μ m ( HFLS ) |
| Guidelines for glory | Green semiconductor laser ( 532nm,≤ 5mW ) |
| System control | microcomputer control |
| Exhaust system | built-in smoke system |
| Cooling system | built-in closed water cooling circulation system |
| Display | interface ( 10.4 inch color touch screen ) |
Light guide systemPrinciple:
|
2 joint torsion spring joint arm ( export) Brief Introduction
Refine super pulsed CO2 laser Refine is a classic minimally invasive laser equipment for dermatologic surgery. This latest super pulsed laser emission system delivers hundreds of orderly micron pulsed laser beam on skin lesions, for controllable and accurate treatment by means of adjusting the size, density, distance,nature of the multiple arrays, and the diameter and the depth of the pore.
The treatment of Refine is very safe and can cover any part of the body. Its applications include a variety of wrinkles(forehead lines,eyebrow lines,eye wrinkles,perioral wrinkles,neck lines,stretch marks etc.),sagging skin, drooping eyelids, eyes bags, acne(whelk) marks, all kinds of scar(trauma scar,burn scar,suture scar),stains etc. |
| Way of working | galvanometer scanning ( lattice ): |
| FFLS scan size | a maximum of 15*15mm |
| HFLS scan size | a maximum of 20*20mm |
| The oval, triangular (standard and adjustable ) | |
| Scan rate | >10m/s continuous: 1~30W, every step 1W adjustable; |
| Pulse frequency modulation Pulse frequency modulation | 0-999Hz, every step 1Hz adjustable |
| Environment temperature | 5~40 degree |
| Relative humidity | ≤ 80% |
| Power supply | 220V, 50Hz, 3A |
| Dimensions | 500mm 650mm 1100mm |
| Weight | 50kg |
| Scanning pattern | rectangle, square, triangle, circle, ellipse, straight line |
| Pulse interval | 0-5000ms, every step 1ms adjustable |
| LCD | 8/10.4 |
Tips
Effects
Package
Aluminum alloy case
Shipping way
Dear friends:
Thanks for your time and interest, we are waiting for your enquiry to offer best quotation.
Contact me at any time
1. How do I know if I need CO2 laser?
Anyone who has sun damaged, aging skin, irregularly pigmented skin, wrinkles, sagging, irregular texture of the skin or other skin condition that could be expected to be improved with this treatment that understands the risks, costs and time necessary to achieve the full benefit of the procedure and who has realistic expectations of the ultimate outcome.
2. What benefits can I expect?
Results that are expected are a very significant and noticeable reduction in the components of sun damaged skin such as “age-spots” (also called sun freckles, liver spots, and lentigines), fine lines, wrinkles, scarring, uneven coloration, skin laxity, textural irregularities, dull tone, and a thinned collagen layer. The skin will continue to improve for a period of 6 months following the procedure provided proper skincare is used and sun exposure is minimized. Sometimes the results are not significant until the 6th and even the 9th month, depending on the person's age, their aftercare routine and their history of smoking
3. Is there another way to get the same effect?
Typically, there are no other treatments that can give you as much of an overall effect with only one treatment. You would have to combine the above with fillers or tissue tightening devices to achieve similar effects.
Principle:
Fractional resurfacing is a new laser treatment modality that creates numerous microscopic thermal injury zones of controlled width, depth,and density that are surrounded by a reservoir of spared epidermal and dermal tissue,allowing for rapid repair of laser-induced thermal injury. This unique modality, if implemented with proper laser- delivery systems, enables high-energy treatments while minimizing risks.
2.This machine use the RF Tube manufacturerd by Coherent America,the frequency can reach more than5000HZ,the high speed can work more efficiecnt and effectively,it is very good for the ultra pulse incision for the precise surgey,no blood,the treatment area is very clear,andless down time.
Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
10600nm Fractional CO2 Laser for Skin Rejuvenation Remove Surgical Scars Vaginal Tightening CO2 Therapy ApparatusUS$ 900.00 - 1000.00MOQ: 1 Set
-
Co2 Laser for Skin TighteningUS$ 1 - 10,000MOQ: 1 Set
-
Laser Co2 Fractional,fractional Co2 Laser for Skin Tightening and WhiteningUS$ 1 - 12,000MOQ: 1 Set
-
Co2 Laser for Skin Care MachineUS$ 1 - 10,000MOQ: 1 Set
-
Fractional Co2 Laser for Skin TreatmentUS$ 4,200 - 5,000MOQ: 1 Piece
-
New 10600nm Co2 Laser for Skin TreatmentsUS$ 1 - 5,500MOQ: 1 Piece
-
China Supplier Fractional Co2 Laser for Cfractional Co2 Laser for Skin Resurfacing Ance Scars RemovalUS$ 1 - 10,000MOQ: 1 Set
-
Popular Laser Fraccional Co2 Laser 40w Skin Renewing Co2 Laser MachineUS$ 2,000 - 9,500MOQ: 1 Set
-
Co2 Laser for Skin Tightening and Whitening/laser 500w Co2US$ 2,000 - 9,500MOQ: 1 Set
-
10600nm Fractional CO2 Laser for Skin Care/ CO2 Fractional LaserUS$ 1,000 - 9,999MOQ: 1 Set









