NL-LSR900 BEST! 650nm Laser Fat Burning Machine (CE)
NL-LSR900 BEST! 650nm laser fat burning machine (CE)
| Item | 650nm laser fat burning machine |
| Input | AC 110V/60HZ AC 220V/50HZ. |
| Power | Less than 50VA / 75VA |
| Output power | Less than 500w. |
| RF Output | 5MHZ. |
| Ultrasonic Output | 40KHZ |
| Size | 46cm* 40cm*31cm |
| Packing Size | 52*38*28cm |
| Carton size | 51.5x51.5x50cm. |
| Display screen | 8color touch screen. |
| Ultrasonic cavitation handle | Break up fat cells. |
| Functions |
Tripolar rf for body slimming |
| 40K cavitation for body weight loss | |
| 6polar rf for slimming | |
| 650nm Laser |
Ultrasound cavitation process starts with ultrasound waves, which create a bubble in the tissue of the fat cells. The bubble then expands rapidly and compresses,creating a temperature increase and an implosion. With this implosion, the fat cells and cellulite are damaged.
RF We adopt adjustable frequency produces heat when the tissue's electrical resistance converts the electric current to thermal energy deeper within the dermis. Initial collagen denaturation within these thermally modified deep tissues causes the immediate tissue contraction. Subsequent then further tightens the dermal tissue and reduces wrinkles.
635nm laser can heat up the skin to reduce impedance to support the RF penetrate deeper. it produces benign stimulation which can accelerate the collagen and elastic fiber renascence to speed up the cells metabolism.
What can this item achieve?
1. The face neck anti-aging
2. Shrink pores,skin whitening
3. The reduction the orange peel organization
4. Tightening skin strengthening
5. Promoting metabolism blood circulation
6. Repairing pit wrinkle
7. Replenishing moisture content
8. Decrease the excessive water and piled fat
9. Removing stomach wrinkle
10.Complementing collagen Recovering resilience
11.Body slimming
Function details
Tripolar rf
40K cavitation
6polar rf
650nm laser
Treatment effects
| Package&Shipping | -Standard Export Carton with fully Polyfoam or Pearl Wool(EPE). |
-Delivery within 3 to 8 working days upon receiving payment. |
|
Payment term
|
Sample order |
Full payment after order confirmed |
|
Bulk order |
30% deposit before production 70% balance before shipping |
|
Payment |
TT/Western union/Paypal/Escrow |
|
Delivery date |
Within 3 to 8 working days after order confirmed |
|
|
After-sale-service
|
Lifetime maintenance | |
| 1 year warranty for the main machine | ||
| 3 months free warranty for spare parts | ||

Guangzhou Newlife Electronics Technology Limited Company becomes a large, advanced and high-tech enterprise specializing in Research, Development, Production, Sale and Services. We have Research Department, Foreign Trade Department, QC Department, Raw Material Department, Production Department and Beauty Skill Training Department.
Q1: How to delivery ?
we can offer the door to door service by Express,such as DHL, UPS, TNT, FEDEX,EMS .
Q2. What’s the delivery time?
A: 3-8 workdays after your payment.
Q3. How about Package?
A: Firm packed in carton case/wooden case
Q4. How about payment?
A: T/T, Bank transfer,Western union,Escrow,Paypal are all available
Q5. What about warranty?
We offer one year free warranty for this item with professional engineer.
OEM or ODM is Welcome!
Special design according to customer's requirement.
For more information, please feel free to contact me. Welcome to your order!
Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
High Energy Density Professional Photoboimodulation Device, LED Light Whole Body Therapy MachineNegotiableMOQ: 1 Set
-
Adjustable 1-10J/cm² Energy Density Laser for All Skin TypesNegotiableMOQ: 1 Acre
-
Portable SHR IPL Intense Pulsed Light Laser Elight Skin Tightening Beauty Equipment With 1-10Hz High FrequencyUS$ 1 - 3000MOQ: 1 Set
-
Latest Safety Vascular Remove Csa Approved Ipl Laser MachineUS$ 1 - 10,000MOQ: 1 Set
-
2016 New Style Globalipl Jet Skin Whitening Wrinkle Removal Oxygen Facial Machines Skin MoisturizingUS$ 1 - 10,000MOQ: 1 Set
-
Rechargeable Battery Facial BrushUS$ 1 - 18.66MOQ: 500 Pieces
-
1 HZ Lowest Price ND YAG Tattoo Laser Removal Machine Laser Machine For Tattoo Removal Freckles RemovalUS$ 1 - 1,850MOQ: 1 Set
-
Promotion! the Year-end Sales Affordable Diode Laser Hair Removal Machine PriceUS$ 3,000 - 7,000MOQ: 1 Set
-
2016 Manual Mini Derma Roller for Skin CareUS$ 2.5 - 10MOQ: 200 Pieces
-
Microcurrent Multifunction Facial Massager, Antiwrinkle Beauty ApparatusUS$ 10 - 13MOQ: 1000 Pieces










