Air Pressure Therapy!!! Blood Vessels Removal/Fat Loss Pressotherapy Massage Machine in China
Air Pressure Therapy!!! Blood Vessels Removal/Fat Loss Pressotherapy Massage Machine in China
Working principle
This machine is a most popular multi-function weight-loss device, combined with functions of far-infrared fat dissolving, air-pressure lymphatic drainage, as well as low-frequency stimulation. Operate far-infrared heating after massage (by beautician), then start the lymphatic drainage operations, and at last use low-frequency to tighten skin, to achieve systematic and comprehensive effects of fat losing and size reducing.
Technic Parameters
| Output Voltage | AC110V±10%/60Hz AC220V±10%/50Hz |
| Max Power | 200W |
| Air Pressure | 20-360 mmHg |
| Function Model | 5 models including eyes massage function |
| Display | Touch Screen |
| Eyes massage | air pressure &heating; air pressure & vibrate and Heating & vibrate |
| Max treatment time | 60-120 minutes |
| Machine packing size | 54*40*40 cm |
| Pants packing size | 40*30*35 cm |
Apply to Spa/Home
-- stimulates collagen strings in deeper levels of skin
-- increases the lymphatic flow
-- supports the metabolism of skin cells
-- lowers the effects of cellulite
-- reduces the volume of massaged parts
-- increases the skin elasticity
-- helps to increase the effects of cavitation and RF treatments
-- helps to reduce weight if used periodically
5 Pressotreatment Treatment Modes
Blood massage
to enhance the circulatory system,eliminate toxins.
Abdomen massage
to relax abdomen muscles and stimulate the bowel movements.
Lymph nets massage
to increase lymphatic flow,to eliminate toxins.
Muscle massage
to relax muscle,drain excessive muscle liquid,and calm muscle spasms.
Eye massage function
to help eliminate tress and relieve tired eyes and metal fatigue.
Product Details
Factory & Shipping
FQA
Q1: What about the delivery?
♥ Magicbelle reply: just depend on your actual request and door to door services by air or by sea is acceptable. Such as DHL, UPS, TNT, FEDEX......by air; and the sea transportations.
Q2: What’s the delivery time?
♥ Magicbelle reply: 3 -10 days working days, if stock enough.
Q3: How about the package?
♥ Magicbelle reply: Wooden case/ Carton/ Aluminum case (standard export packing with fully polyfoam or pearl wool) are available.
Q4: Do you have any timely technology supports?
♥ Magicbelle reply: Professional technology supporting team will help you to solve the after sales problem. Also any questions you can contact us by telephone, viber, whatsapp, online chat (FaceBook, skype, mail) and so on.
Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
High Energy Density Professional Photoboimodulation Device, LED Light Whole Body Therapy MachineNegotiableMOQ: 1 Set
-
Advanced Diode Laser Hair Removal With Real-Time Skin CoolingNegotiableMOQ: 1 Piece
-
Portable SHR IPL Intense Pulsed Light Laser Elight Skin Tightening Beauty Equipment With 1-10Hz High FrequencyUS$ 1 - 3000MOQ: 1 Set
-
Latest Safety Vascular Remove Csa Approved Ipl Laser MachineUS$ 1 - 10,000MOQ: 1 Set
-
2016 New Style Globalipl Jet Skin Whitening Wrinkle Removal Oxygen Facial Machines Skin MoisturizingUS$ 1 - 10,000MOQ: 1 Set
-
Rechargeable Battery Facial BrushUS$ 1 - 18.66MOQ: 500 Pieces
-
1 HZ Lowest Price ND YAG Tattoo Laser Removal Machine Laser Machine For Tattoo Removal Freckles RemovalUS$ 1 - 1,850MOQ: 1 Set
-
Promotion! the Year-end Sales Affordable Diode Laser Hair Removal Machine PriceUS$ 3,000 - 7,000MOQ: 1 Set
-
2016 Manual Mini Derma Roller for Skin CareUS$ 2.5 - 10MOQ: 200 Pieces
-
Microcurrent Multifunction Facial Massager, Antiwrinkle Beauty ApparatusUS$ 10 - 13MOQ: 1000 Pieces








