Smart System Weight Loss Slimming Two Handles Can be Used Together Cryolipolysisi Machine for Clinic Use
Smart system weight loss slimming two handles can be used together cryolipolysisi machine for clinic use
Thorey
1.Cryolipolysis machine is a new, non-invasive,safe way to gently and effectively reduce targeted fat that results in a noticeable, natural-looking fat reduction of the body.With advanced cooling technology,cryolipolysis will produce in a particular low temperature,in precise cooling the triglyceride in fats will be converted into solid.The target fat bulges and cells will be eliminated through the body’s normal metabolism process that does not harm the surrounding tissues.
2.Laser for fat reduction, use the 650nm soft laser to destroy the deep fat cells, broke the cell membrane, change the fat to triglyceride, then leave out the body, thanks to metabolism. The laser heat can Stimulate the subcutaneous dermal tissue collagen and elastic fibers hyperplasia, make the treated area skin tighten and elasticity.
Handles
1. Two kinds of cryo handles for your option: Big one size:18*5.5*7.5cm,Small one size:18*4.5*7.5cm. You can do the different area.
2. Two cryo handles can work at the same time, and Each handle cryo temperature-15℃ vacuum pressure 110KPa
Feature
1.Repel the cellulite, Fat dissolving, Body shaping
2.Tighten the skin, Strengthen the skin elasticity
3.Promote tissue metabolism
Application
Treat parts
Before and After
Specification
| Input voltage | AC110V/220V 50-60Hz |
| Power consumption | <400W |
| Screen | 8 inch wide color touch screen |
| Cooling output temperature | 5 to -16℃ |
| Output Vacuum pressure | 0-110KPa |
| Cooling liquid | pure water |
| Default time | 0-60 min |
| Fuse size | F3AL250V |
| Ambient temperature | 5℃-+40 ℃ |
| Relative humidity | ≤85% |
| Atmospheric pressure | 80 KPa-106 KPa |
| Handle size | 18*5.5*7.5cm |
| Cryo pad size | 5*7.8cm |
| Mitsubishi diodes | 100mw,104 diodes |
| paddles |
6pads, 4 big each with 24 diodes 2 small ones each with 4 diodes |
| NW/GW | 28KG/45KG |
Product Detail
CE
Shipping
FAQ
Q1: What about the delivery?
♥ Magicbelle reply: just depend on your actual request and door to door services by air or by sea is acceptable. Such as DHL, UPS, TNT, FEDEX......by air; and the sea transportations.
Q2: What’s the delivery time?
♥ Magicbelle reply: 3 -10 days working days, if stock enough.
Q3: How about the package?
♥ Magicbelle reply: Wooden case/ Carton/ Aluminum case (standard export packing with fully
polyfoam or pearl wool) are available.
Q4: Do you have any timely technology supports?
♥ Magicbelle reply: Professional technology supporting team will help you to solve the after sales problem. Also any questions you can contact us by telephone, viber, whatsapp, online chat (FaceBook, skype, mail) and so on.
Q5: What’s the payment method?
♥ Magicbelle reply: T/T, WESTERN UNION, ESCROW and etc.
Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
Cold Storage RoomNegotiableMOQ: 2300 Sets
-
Wall Mounted Refrigeration Unit Freezer Cold Storage Room Walk in CoolerNegotiableMOQ: 1 Set
-
Liquid Nitrogen Quick Freezing Machine7US$ 10000.00MOQ: 1 Set
-
Vegetable/ Fruits /meat/ Beef Quick Freeze Warehouse 200mmNegotiableMOQ: 1
-
Hot Sale 220v 20W Cold Storage LED LampNegotiableMOQ: 1
-
YSCFJ-3 Hospital Mortuary Stainless Steel Corpse Transfer Rack PriceNegotiableMOQ: 1 Set
-
YDZ-150 Self-pressurization Transportable Lab Biological Cryogenic TankUS$ 2,199 - 2,299MOQ: 1 Piece
-
Tuna Commercial Deep Freezer /Good Price -60 Degree Chest Type Deep Freezer/medical RefrigeratorUS$ 2,000 - 2,000MOQ: 4 Units
-
Quality Proof Indicator for Frozen PrawnUS$ 65 - 130MOQ: 4 Pieces
-
Back-up Block for Inner Body Instrument of Medical PartsUS$ 6 - 16MOQ: 100 Pieces














