2016 High Quality Bio Light Therapy Pdt Skin Whitening System
2016 High quality bio light therapy pdt skin whitening system
Treatment Colors
Red light :
Wavelength : 640nm
Skin pentration depth : 1-6mm
Promotion of skin cel regeneration
Promotion of blood circulation
Pain relief
Activation of active ingredients
Blue light :
Wavelength : 423nm
Skin pentration depth : 1mm
Destriction of acne bacteria
Inhibition of sebaceous glands
Prevention of wound infection
Relief of skin breakouts
Green Light :
Wavelength : 532nm
Skin pentration depth : 0.5-2mm
Soothing
Improvement of sensitive skin
Mind and body rest
Yellow Light :
Wavelength : 583nm
Skin pentration depth : 1-2mm
Relief of redness
Relief of erythema
Relief of herpes zoster in early stage
| led pdt bio-light therapy | |
| Item number | BH-155 |
| Light color | RED GREEN BLUE YELLOW |
| Input | AC100-240V |
| Output | DC12V 3A |
| Power | 32W |
| Size | 480*232*305mm |
| weight | 2.29kg |
| Package | carton box |
| Payment | T/T , Western Union |


Contact detail
Attn : Cassiel Wang
Skype :gzhk01
Whatsapp : 15992984178
Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
High Energy Density Professional Photoboimodulation Device, LED Light Whole Body Therapy MachineNegotiableMOQ: 1 Set
-
Advanced Diode Laser Hair Removal With Real-Time Skin CoolingNegotiableMOQ: 1 Piece
-
Portable SHR IPL Intense Pulsed Light Laser Elight Skin Tightening Beauty Equipment With 1-10Hz High FrequencyUS$ 1 - 3000MOQ: 1 Set
-
Latest Safety Vascular Remove Csa Approved Ipl Laser MachineUS$ 1 - 10,000MOQ: 1 Set
-
2016 New Style Globalipl Jet Skin Whitening Wrinkle Removal Oxygen Facial Machines Skin MoisturizingUS$ 1 - 10,000MOQ: 1 Set
-
Rechargeable Battery Facial BrushUS$ 1 - 18.66MOQ: 500 Pieces
-
1 HZ Lowest Price ND YAG Tattoo Laser Removal Machine Laser Machine For Tattoo Removal Freckles RemovalUS$ 1 - 1,850MOQ: 1 Set
-
Promotion! the Year-end Sales Affordable Diode Laser Hair Removal Machine PriceUS$ 3,000 - 7,000MOQ: 1 Set
-
2016 Manual Mini Derma Roller for Skin CareUS$ 2.5 - 10MOQ: 200 Pieces
-
Microcurrent Multifunction Facial Massager, Antiwrinkle Beauty ApparatusUS$ 10 - 13MOQ: 1000 Pieces






