Clinic Salon Use Tattoo Removal Q-switch Tattoo Removal Machine
Clinic salon use tattoo removal q-switch tattoo removal machine
How it works >>>
Laser energy generated by Nd: YAG laser can be fully absorbed by melanin, and the melanin expands quickly and breaks into particles tiny enough to be metabolized by the lymphatic system, coagulated out of the body. Tattoo or other pigmentation will be removed without damaging normal tissue.
Indications >>>
Skin-shinning, Pores-shrinking, Pigmented lesions: Remove and lighten speckles, age spots, sun spots and tattoo of different colors like black, red, blue, brown etc.
Before and After Treatment >>>
Features >>>
1. High peak power and shortest pulse width;
2. Applicable to all skin types;
3. All operational use for installing and maintenance is user-friendly.
Advantages >>>
1. Remove pigmentation safe and convenient without downtime or side effects.
2. Short treatment period with outstanding effect.
3. Special designed cooling system ensures device to be constantly working.
Technical Parameters >>>
| Wavelength | 1064nm, 532nm |
| Laser type | Q-switch Nd: YAG laser |
| Output | Up to 1000mJ(adjustable) |
| Fluence | Up to 12J/cm2 |
| Spot size | 7mm(diameter) |
| Laser pulse duration | 10ns |
| Cooling | water cooling and wind cooling |
| Repetition Rate | 1-10Hz |
| Electrical | 110/230VAC 50/60Hz 500W |
| Dimension(W*D*H) | 480mm*248mm*230mm |
| Packing Dimension(W*D*H) | 715mm*485mm*370mm |
| Net Weight | 8kg |
| Gross Weight | 12kg |
Certifications >>>
Shipment >>>
DHL/UPS/FedEx/TNT Air Express,
Door to door service,
Fast and convenient,
Sincoheren has a long term relationship with those carrier companies, so best discount offer to customers!
Our Services >>>
Sincoheren has branch offices in Europe, Australia and many distributors worldwide which is capable to provide local after-sale service.
User manual, service manual, instruction DVD provided after purchase.
24 hours service hot line, quick response to customers’ requirement.
Company Information >>>
Our factory >>>
OEM/ODM Service >>>
1. Sincoheren has an integrated professional system for products research, product development, manufacture, certificates identification and market promotion.
2. Completely and well organized SPDP procedure to develop products.
3. 50 people working for R&D department
4. Successfully provide OEM/ODM service to USA distributor, Germany distributor, Turkey distributor, Australia distributor and so on.
Exhibitions >>>
We participates in many beauty expo and medical seminar every year including Cosmoprof Bologna, AAD, Beauty Salon Melbourne, Dubai Derma.
Welcome to our booth!
Contact Way >>>
Lily Li
Sales Department
Beijing Sincoheren S &T Development Co., Ltd
Add: Tower A, 43 Sinotrans Plaza, XizhimenBeidajie, Beijing, China
T: 0086-10-6221 1447 Whatsapp: 0086 18701085780
E:
Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
High Energy Density Professional Photoboimodulation Device, LED Light Whole Body Therapy MachineNegotiableMOQ: 1 Set
-
Adjustable 1-10J/cm² Energy Density Laser for All Skin TypesNegotiableMOQ: 1 Acre
-
Portable SHR IPL Intense Pulsed Light Laser Elight Skin Tightening Beauty Equipment With 1-10Hz High FrequencyUS$ 1 - 3000MOQ: 1 Set
-
Latest Safety Vascular Remove Csa Approved Ipl Laser MachineUS$ 1 - 10,000MOQ: 1 Set
-
2016 New Style Globalipl Jet Skin Whitening Wrinkle Removal Oxygen Facial Machines Skin MoisturizingUS$ 1 - 10,000MOQ: 1 Set
-
Rechargeable Battery Facial BrushUS$ 1 - 18.66MOQ: 500 Pieces
-
1 HZ Lowest Price ND YAG Tattoo Laser Removal Machine Laser Machine For Tattoo Removal Freckles RemovalUS$ 1 - 1,850MOQ: 1 Set
-
Promotion! the Year-end Sales Affordable Diode Laser Hair Removal Machine PriceUS$ 3,000 - 7,000MOQ: 1 Set
-
2016 Manual Mini Derma Roller for Skin CareUS$ 2.5 - 10MOQ: 200 Pieces
-
Microcurrent Multifunction Facial Massager, Antiwrinkle Beauty ApparatusUS$ 10 - 13MOQ: 1000 Pieces







