Purify Equipment Best Product for Import
Specifications
best product for import1.CE, ROHS, ISO certificated
2.Safe,non-invasive,no pain
3.One year
Best product for import
Medical laser treatment instrument dropshipping
Application Ranges:
Hyperviscosity,hyperlipidemia,hypertension,diabetes,ischemic cardiovascular and cerebrovascular diseases.
It's also has good curative on the rhinits,allergic rhinitis,acute rhinitis,chronic rhinitis,sinusitis and nasal polyps.
Specification:
| Item | Description |
| Laser medium | GaAlAs Semiconductor |
| Laser wavelength | 650nm |
| Laser output power | ≤5mw |
| Laser operating voltage | 3.7-4.2V |
| Input voltage of power | 100-240V |
| Timing range | 10-60min,six grades for adjustment |
| Environment temperature | 5-40°C |
| Relative humidity | ≤80% |
| Atmospheric pressure | 86kpa-106kpa |
| Power source use | lithium ion battery with the capacity 1600m Ah |
| Output frequency under pulse mode | 0.5sec |
| Size | 110 ×68 × 23mm |
Features:
- Adopting low-level(soft) laser irradiation,it's safe,no pain,trauma and side effect.
- A laser stabilizer specillay added to perform with more stability.
- Dual output capability so as to be used simultaneously by two people.
- High capacity lithium battery for long-term use.
- Adjustable treatment time/power for easy operation.
- Two output modes:Pulse and Continue,can be switched manually or automatically.
- Changeable laser head,more convenient use and easier maintenance.
- Compact and portalbe,it is very suitable for household use.
Treatment Theory:
The human tissue mainly consists of water, hemoglobin, melanin and so on; and the laser wavelength which minimizes
the heat loss of living cells and the destructive effect is called the “Human Optical Window”. Medical studies indicated
that both nasal cavities and radial arteries belong to not only the parts which are more densely distributed in a human
blood vessel net, but also the connection part of human arteries and veins. The skin mucous membrane, the muscle
and the blood vessel wall at thesesparts are thinner, have large blood flow rate and are easy to be subjected to spot light.
The flood fluorescence excited by the laser is mainly between 600670 nm. The peak value of light spectrum is between
630650 nm; and because the molecular fluorescence luminous mechanism is easy to obtained, the excited blood is
changed from the ground state to the excitation state. Therefore, the band laser is the most effective and has the best
treatment effect as a laser source.
Delivery details:
We ship goods by UPS/DHL/EMS/FEDEX/TNT express which takes 3~ 5 days to arrive,or by air cargo which takes about
one week to arrive,or by sea which takes about one month to arrive,depending on your actual requirements.
Our services:
1. For all your inquires about us or our products, we will reply you in detail within 24 hours
2. We own well-tranied and passional sales & after- sale services who can speak fluent Engligh language
3. We offer OEM services. Can print your own logo on product , can customize the retail box packing and other things.
4. We have very experienced R&D engineers and strong ability to do professional guidance.
5.We provides one year warranty from the date of purchase. If any quality problems occured under normal usage
during this period, It can be exchanged for free with the warranty bill or card.
6.We provide free maintenance service when warranty time expired, but material costs will be charged.
Product and factory show:







Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
Custom Reusable Gel Ice Packs Hot & Cold Health Care Product With Personalized LogoNegotiableMOQ: 10000 Packs
-
Smart Incontinence Care Robot for HomecareUS$ 3850 - 4650MOQ: 1 Piece
-
Hydrogel Pads Abdominal Gel Fitness Equipment Machine Stickers BlueNegotiableMOQ: 1
-
Shock Price Digital of Therapy of Machine of Massager Instruction on With LCD ScreenUS$ 6 - 8MOQ: 100 Pieces
-
The Whole Network Lowest Top Quality Types of Vascular BirthmarksUS$ 1 - 500MOQ: 1 Piece
-
Magical Treatment Effect Home Use Fleck Removal and Nevus Removal PenUS$ 1 - 99MOQ: 1 Piece
-
2016 Europe Star! Freeze Sculptor Machine/ Cryolipolysie Cellulite Reduction Fat Freezing Cellulite Reduction Machine Improve Blood CirculationUS$ 3,000 - 7,000MOQ: 1 Unit
-
Wooden Foot Massager With Plastic WheelUS$ 0.3 - 1.5MOQ: 2000 Pieces
-
Body Wooden Massager for Wooden CraftsUS$ 0.25 - 3MOQ: 1000 Pieces
-
Sunmas Office Electric Stimulator ReviewUS$ 1 - 20MOQ: 100 Pieces


