Portable Face Skin Analyzer & 3d Skin Scanner Analyzer
portable face skin analyzer & 3d skin scanner analyzer
Skype: coco81.lee
LANGDI LD6021 Facial Magic Mirror Skin Analyzer ---- Chinese Original Factory
Our ultra modern Skin Analysis Machine uses safe Ultra Violet (UV) direct and fluorescent imaging to reveal skin impurities or dehydration areas on the skins surface. Ideal for facial scanning this machine will help to Discover, Analyse, Manage and Evaluate your skin condition. Seeing is believing! There is an internal mirror inside the machine for you to inspect your own skin! The various skin conditions that can be revealed vividly are:
- Pigmentation problems
- Sun Damage below the skin
- Dehydrated skin
- Congestion/Acne
- Oily skin
- Dead skin
- Poor Circulation
- Dry Areas
- Localized Congestion
- High Coverage and Make-up
- Bleached Hair
- Good circulation and Hydration (Ideal skin)
Specifications:
1. Spectrum: RGB & UV
2. Diagnose facial problem, such as: spot, pore, pigmentation, wrinkle, acne etc.
3. Offer a set of diagnosis solution and medical suggestion treatment for poor skin improvement
4. Help to compare different skin conditions before and after care and treatment
5. distinguish the quality of cosmetics, afford advice on suitable cosmetics based on skin conditions
| Illumination (RGB) | 8,800 lux |
| Fluorescent tube life | 9000 h |
| Color temperature | 7200 K |
| Video output | NT |
| CPU/ Pentium 4 | 1 .8G H z |
| Computer & Monitor | OS: Windows XP or Windows 7 |
| N.W/G.W | 5.8kg/7.5kg |
| Dimension | 49cm*52cm*45cm (L×W×H) |
| Max Resolutions | 10 megapixel |
| Hard Disk Space | 120GB |
| RAM | 2GB |
| Power Device Electrical motor | 48.5*44*50 cm |
| Camera | 1:1.7''CCD Digital Camera |
| USB | 2.0 Port |
| Electrical Requirement | AC 220V±10% 50Hz |
| Monitor 1280X800 pixels resolution with Power cart | AC in 220v (or 110v Switch able) |
| Environment Temperature | 10-35 °C |
Packaging & ShippingPictures Show & How to Use:
Trading Fairs:
Langdi, comes from Germany, leading the global beauty technology.
In 1998, langdi entered into China market and found Shenzhen langdai Industrial development Co. ltd, Brand as “Langdi”, and the factory areas seized on 3000m2, and set up a Non-surgical medical Beauty Institute in Shenzhen hi-tech park and have manufacture base seized thousands of spaces, it is a collection of production, research and development and marketing as a whole large-scale modernization of private enterprises. As the development and expansion of the business, we have set the offices both in oversea and domestic, such as Singapore, Malaysia, Indonesia, Thailand and Vietnam, Hong Kong, and the products sell to South Korea, Japan, Europe and America and others countries etc.
1. 3 years warranty with lifetime free service and maintenance.
2. Free training for operation of the equipment in our company, which provided by our specialized training department.
3. On-line services, for example, technical consultancies provided by our skilled technique group concerning any question of the laser equipment, and after-sale maintenance and more.
4. OEM/ODM services are available. We have our own developing and design department and manufacturing line, which ensure your required beauty equipment.
5. professional after-sale service team, solve all the problem in time.
Any questions, welcome to contact us.
Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
Skin Scanner uv Analysis Machine Factory China POP IPLUS$ 800 - 1,000MOQ: 1 Piece
-
UV 3D Face Scanner Skin Analyzer Machine for Skin AnalysisNegotiableMOQ: 1 Piece
-
New 3d Face Skin Diagnostics Analyzer Facial Scanner Device With High Pixel All Skin Type Analysis Skin Analyzer MachineUS$ 1500.00MOQ: 1 Set
-
Factory Manufacturer Water Purification Machine Disinfection UV Sterilizer SystemNegotiableMOQ: 1 Piece
-
Magic Mirror Skin Scanner Analyzer Skin Analysis MachineUS$ 1 - 2,500MOQ: 1 Piece
-
Skin Hair Analysis Scanner Skin Pigment AnalyzerUS$ 3,000 - 5,000MOQ: 2 Sets
-
Cheap Hot-sale uv Skin Analysis MachineUS$ 420 - 420MOQ: 1 Set
-
CE Approved uv Light Facial Skin Analysis MachineUS$ 1 - 10,000MOQ: 1 Set
-
Skin Diagnosis Machine, Skin Scanner Analyzer, uv Light Facial Skin Analysis MachineNegotiableMOQ: 1 Piece
-
Skin Scanner / Skin Scanner Machine / Skin Analysis MachineUS$ 1 - 699MOQ: 1 Set














