Newest Skin Analyzer Skin Tester Visia Skin Analysis Machine
Newest skin analyzer skin tester visia skin analysis machine
WhatsApp: 0086 159 8678 6497
LANGDI LD6021C Magic Mirror Skin Analyzer
---- Chinese Original and Biggest Factory
The Skin Analyzer System own two special lighting systems (RGB +UV) and smart skin analyzer software that allows two images (before and after beauty care) can be compared side by side, which is very different visual effects to be felt.
Once the Skin Analysis System emits visible RGB light and safe UV light to the skin, various chromophores in skin cells respond to the light differently send back remitted light. The reflected light is captured by the digital camera and analyzed by software for the light absorbed at various wavelengths, then the images created from computer analysis show the skin condition and future prediction.
Specifications:
| Illumination (RGB) | 8,800 lux |
| Fluorescent tube life | 12,000 h |
| Color temperature | 7200 K |
| Video output | NT |
| CPU/ Pentium 4 | 1.8GHz |
| Computer & Monitor | OS: Windows XP or Windows 7 |
| N.W/G.W | 5.8kg/7.5kg |
| Dimension | 49cm*52cm*45cm (L×W×H) |
| Max Resolutions | 10 megapixel |
| Hard Disk Space | 120GB |
| RAM | 2GB |
| Power Device Electrical motor | 48.5*44*50 cm |
| Camera | 1:1.7''CCD Digital Camera |
| USB | 2.0 Port |
| Electrical Requirement | AC 220V±10% 50Hz |
| Monitor 1280X800 pixels resolution with Power cart | AC in 220v (or 110v Switch able) |
| Environment Temperature | 10-35 °C |
Package Size: 57*48*48cm
1. Are you trading company or manufacturer?
- We are manufacturer, and we are the ORIGINAL factory of skin analyzer.
2.Can I put my logo on skin analyzer?
- Yes, over 20 sets, we provide logo print service.
3. How about the warranty?
- We provide 1 year warranty.
We are looking for deals and distributors in worldwide.
Contact: Coco
WhatsApp: 0086 159 8678 6497
Skype: coco81.lee
Shenzhen Langdai Industrial Development Co., Ltd.
Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
Skin Analysis Machine for Skin Analysis SoftwareUS$ 1 - 2,000MOQ: 1 Set
-
New 3d Face Skin Diagnostics Analyzer Facial Scanner Device With High Pixel All Skin Type Analysis Skin Analyzer MachineUS$ 1500.00MOQ: 1 Set
-
Speckles Analysis Skin Scope Analysis MachineUS$ 1 - 2MOQ: 1 Piece
-
Skin Analyzer, Skin Analysis MachineUS$ 20 - 80MOQ: 96582 Sets
-
Universal Testing Machine for Metal Tensile Strength AnalysisUS$ 3000 - 10000MOQ: 1 Set
-
Skin AnalysisUS$ 1 - 2,990MOQ: 1 Unit
-
Skin Analysis Face Moisturizer MachineUS$ 1 - 2,500MOQ: 1 Set
-
Multifunctional Facial Skin Analysis MachineUS$ 1 - 40MOQ: 1 Set
-
LED Light Skin Analysis MachineNegotiableMOQ: 1 Set
-
On-Demand CNC Machining Service With Free DFM Analysis and Fast TurnaroundNegotiableMOQ: 500 Pieces









