Weight Loss Slimming Body Massager Machine From Manufacturer
weight loss slimming body massager machine from manufacturer
Model Number:LBE-B3
Applications
1.Body slimming,Reshape body line.
2.Lift and tighten skin,remove wrinkles.
3.Reduce cellulite and stretch marks removal.
4.Localized fat removal ,cellulite removal.
Feature
1. 3 in1 changeable massage heads
2. Super RF cavitation
3. Profound massage
4. ABS material
5. High quality
Operation Principle:
BIOINTE Light:
BIOINTE light 2, using 640nm wavelength, the probe combines multipole RF, reducing fat is very helpful, similar to the lipid 640nm laser, can better achieve weight loss results.
Cavitation:
Cavitation is of 40kHz ultrasonic vibration fat, fat dissolved into emulsion, and then through the sweat glands or lymph detoxification, in order to achieve weight loss results.
The picture of weight loss slimming body massager machine
Handpices: Multipoar RF+Biointe light,Multipolar RF+Cavitation,Vacuum
Specification
| Name | weight loss slimming body massager machine |
| Voltage | 110/220V 50/60hz |
| Output power | Max 130W |
| Controller | 8 inches Touch Screen |
| Technology | vacuum,BIOINTE Light,Cavitation,Multipolar RF |
| Frequency | RF:1MHz,Cavitation:40khz,vacuum |
| RF temperature | 45°C-60°C |
| Certification | CE for Body Sculptor |
| Feature | Slimming,wrinkle removal,skin tightening and lifting. |
| Packing size | 120*70*50CM |
| Gross Weight | 65KG |
Two years guaantee and on-line service.
Free repairing service,parts replacement is available during the guarantee time.
1,Packing:
1 set beauty equipment put in 1 foam box,then put into the Aluminum case.
Packing size:45*52*48CM
Gross Weight:20KG With Aluminum case.
2,Shipping:
1,express,can be send by DHL, FEDEX,UPS,EMS,TNT.etc..
2,air transport.
3,sea transport.
1,Q:Is equipment warranty?
A:yes,two-year warranty.
2,Q: If there are after-sales service?
A: yes, We provide a full range of after-sales service,if have any question,feel free to contact.
3,Q:Have the certification?
A: yes, currently has CE,ISO,BV,if you need Special requirements we can put the products sent to the detection to get the certification as you want.
Welcome&contact
If you want to know more info about this machine pls feel free to contact ,we are online 24 hours , your inquiry will be reply asap.Thank you.
I would like to recommend another selling well beauty machine in our market with the newest technology, if you are interested, pls click http://preview.china.cn/product/60332074814-217019848/portable_ultrasound_hifu_liposuction_machine.html
|
Name: Orange li Trade Manager: cn1500049979 Phone: 0086-13418115628 |
Send Inquiry to This Supplier
You May Also Like
-
High Energy Density Professional Photoboimodulation Device, LED Light Whole Body Therapy MachineNegotiableMOQ: 1 Set
-
Advanced Diode Laser Hair Removal With Real-Time Skin CoolingNegotiableMOQ: 1 Piece
-
Portable SHR IPL Intense Pulsed Light Laser Elight Skin Tightening Beauty Equipment With 1-10Hz High FrequencyUS$ 1 - 3000MOQ: 1 Set
-
Latest Safety Vascular Remove Csa Approved Ipl Laser MachineUS$ 1 - 10,000MOQ: 1 Set
-
2016 New Style Globalipl Jet Skin Whitening Wrinkle Removal Oxygen Facial Machines Skin MoisturizingUS$ 1 - 10,000MOQ: 1 Set
-
Rechargeable Battery Facial BrushUS$ 1 - 18.66MOQ: 500 Pieces
-
1 HZ Lowest Price ND YAG Tattoo Laser Removal Machine Laser Machine For Tattoo Removal Freckles RemovalUS$ 1 - 1,850MOQ: 1 Set
-
Promotion! the Year-end Sales Affordable Diode Laser Hair Removal Machine PriceUS$ 3,000 - 7,000MOQ: 1 Set
-
2016 Manual Mini Derma Roller for Skin CareUS$ 2.5 - 10MOQ: 200 Pieces
-
Microcurrent Multifunction Facial Massager, Antiwrinkle Beauty ApparatusUS$ 10 - 13MOQ: 1000 Pieces






